Podle studie velké šelmy v Evropě nejčastěji útočí na ovce

Nejčastějším terčem útoků velkých šelem v Evropě jsou ovce, uvedlo Hnutí Duha v tiskové zprávě na základě studie, jež vznikla na zakázku zemědělského výboru Evropského parlamentu. Analýza zahrnuje údaje od 19 členských států Evropské unie z let 2012 až 2016.

Každoročně v průměru zabili vlci 19 500 ovcí, medvědi 1200, rysové 400 a rosomáci čtyři. Celkové ztráty po útocích šelem se podle ekologů rovnají 0,05 procenta z počtu přezimujících ovcí (zhruba 31 milionů) v zemích zahrnutých do studie. V analýze ale není zohledněno například Norsko, které se podle Hnutí Duha vyznačuje velkým množstvím ztrát zvířat po útoku šelem.
Kromě ovcí jsou terčem útoků často kozy, dále koně, skot či včelí úly. Polovina všech ovcí v kontinentální Evropě je poblíž výskytu alespoň jednoho druhu velkých šelem. "Situace se však podstatně liší v jednotlivých zemích. V několika zemích se oblast chovu ovcí stoprocentně překrývá s oblastí výskytu šelem, zatímco v jiných je překrytí velmi malé," uvádí zpráva.
V Česku se podle dat krajských úřadů a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR od roku 2012 do 2016 počet vlčích útoků, zabitých zvířat i vyplacených náhrad za způsobené škody výrazně zvýšil. V roce 2012 byly zaznamenány tři útoky, pět zabitých hospodářských zvířat a vyplaceno bylo 7000 korun, předloni to bylo 63 útoků, 231 mrtvých zvířat a 587 tisíc korun. Loni zahynulo zvířat méně (222) a útoků bylo 50, náhrady ale činily 661 tisíc korun. Zvýšená náhrada je dána především vyššími sazbami za zabitá zvířata, které ministerstvo životního prostředí doporučuje vyplácet, píše hnutí. Podle monitoringu Hnutí Duha a dalších organizací byl v ČR v sezoně 2017/2018 prokázán výskyt šesti vlčích smeček a pěti párů, zatímco o sezónu dříve to byly tři smečky a jeden pár. Škody ale podle ekologů nemají rostoucí trend.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down