18.09.2018 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle svazu nedostatek krmiva povede ke snižování stavů skotu

Letošní sucho mělo znatelný dopad na sklizeň objemných krmiv, která jsou určena pro výživu přežvýkavců. Podle průzkumu Zemědělského svazu ČR se celková produkce objemných krmiv snížila proti předpokladu o 33 procent. Ve srovnání s potřebou je celkový objem nižší o 29 procent. Podle jednotlivých komodit je nejvyšší nedostatek travních a bílkovinných senáží. V krmných dávkách jich bude chybět více než polovina. Uvedl to tiskový mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha na jednání této organizace ve Větrném Jeníkově. Podle předsedy svazu Martina Pýchy zemědělci budou nuceni snížit počty zvířat kvůli nedostatku krmení, přičemž nepůjde o likvidaci chovů.

Snižování stavů bude podle Pýchy náročné, protože obchod se skotem stagnuje. "Prodat dneska zvířata je obrovský problém," řekl Pýcha. Platí to podle něj i v případě jatek. "Jatka už hovězí moc nechtějí, snaha podniků prodat je veliká, nabídka převyšuje poptávku. Stejný problém začíná být i v Německu," uvedl šéf svazu. Zemědělci se podle něj budou snažit zvířata udržet nákupem krmiva v regionech, které jsou suchem zasaženy méně, případně lze něco koupit i v zahraničí. "Máme informaci o tom, že se zemědělci snaží nakupovat z Polska, nicméně i tam je nedostatek krmení, takže to není jednoduché," řekl Pýcha.
Největší nedostatek sena je podle průzkumu svazu ve středních Čechách, zemědělci tam vyprodukovali jen polovinu toho, co předpokládali. Polovinu očekávaného množství senáže mají k dispozici zemědělci v Pardubickém kraji. Chybět bude také sláma, v průměru na republiku asi 20 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 24MB (4.8% of 500MB)