05.10.2004 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle Zemědělského svazu ČR se úbytek skotu u nás zřejmě v nejblžší době nezastaví

Pokles stavů skotu v České republice bude zřejmě pokračovat, protože při současných výkupních cenách mléka a masa se chov zemědělcům v řadě případů nevyplatí, řekl dnes to předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Zatímco v polovině devadesátých let se v tuzemsku chovaly bezmála dva miliony kusů skotu, letos už to bylo jen něco přes 1,4 milionu kusů.

Výkupní cena býků od počátku roku stoupla asi na 40 korun za kilogram živé hmotnosti z lednových 36 korun. Rentabilita chovu je podle Jirovského při současné úrovni "na hraně". Výkupní cena zaostává za sousedním Německem, kde se býci vykupují asi za 45 korun. Zemědělci proto zvířata vyváží na tamní trh. Také mléko zpracovatelé stále vykupují kolem osmi korun za litr, což podle chovatelů nepřináší dostatečnou rentabilitu. V Německu je cena 8,6 až 8,7 koruny, podotkl Jirovský s tím, že také v této komoditě se zemědělci snaží situaci řešit vývozem. Skotu bude podle něj v tuzemsku dál ubývat také proto, že zahraniční firmy vykupují chovná zvířata i malá telata pro další výkrm.
Produkce hovězího masa letos asi opět klesne, a to zhruba o 1,5 procenta na 195.000 tun živé hmotnosti. Vyplývá to z odhadů ministerstva zemědělství. Bude tak pokračovat sestupný trend z předchozích let. Spotřeba by naopak měla po prudkém propadu v roce 2001 dál stoupat na 189.000 tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down