20.09.2018 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle zoologů je výskyt medvěda běžný, na zimu se stáhne do lesů

Výskyt medvěda v česko-slovenském pohraničí považují odborníci za běžný. Zooložka Dana Bartošová z regionálního pracoviště Správy CHKO Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm řekla že medvěda, který byl nedávno viděn na Vsetínsku a na Zlínsku, láká letošní bohatá úroda ovoce. Medvědi se potřebují před zimou vykrmit, proto sestupují do ovocných sadů. Podle expertů nejsou třeba speciální opatření, nechystají je ani myslivci.

Veřejnost zaujal na konci minulého týdne případ, kdy lidé uviděli medvěda v Novém Hrozenkově na Vsetínsku, v dalších dnech se zvíře vyskytlo až u Doubrav na Zlínsku. Medvěda zachytily fotopasti, viděli ho ale i mnozí místní, někteří umístili fotky či záběry medvěda na sociální sítě. Ochránci přírody dlouhodobě monitorují zejména ve slovenské části Javorníků dva medvědy, zřejmě mladší samce. Medvědi přicházejí blíž k osídleným oblastem kvůli ovoci, ne kvůli lidem, řekla Bartošová. "Je to běžná věc, téměř každý rok je takhle medvěd vidět. Na slovenské straně je to častější, lesy tam jsou klidnější, rozsáhlejší. Na Slovensku je přes tisíc medvědů a nikdo to tak neřeší," uvedla zooložka. Podle ní však lze očekávat, že jakmile se medvěd pořádně vykrmí na zimu, vrátí se do lesů. Lidé by podle ní neměli ani panikařit ani brát medvědy jako senzaci. "Nechodí k obydlím proto, aby útočil," řekla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down