19.03.2015 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podmínky na začátku zemědělského roku jsou dobré

Podmínky na začátku zemědělského roku si zatím farmáři na jižní Moravě chválí. Na rozdíl od loňska je v půdě dostatek vláhy. Většinou už stihli zasít jarní ječmen, přihnojovali a i ozimy přezimovaly v dobré kondici. Lokálně je trápí jen hraboši přemnožení po druhé teplé zimě a obávají se dalších škůdců, které zima nezvládla oslabit.

Podmínky na začátku zemědělského roku si zatím farmáři na jižní Moravě chválí. Na rozdíl od loňska je v půdě dostatek vláhy. Většinou už stihli zasít jarní ječmen, přihnojovali a i ozimy přezimovaly v dobré kondici. Lokálně je trápí jen hraboši přemnožení po druhé teplé zimě a obávají se dalších škůdců, které zima nezvládla oslabit, vyplývá z jejich odpovědí na dotaz ČTK.
Spokojeni s dostatkem vláhy jsou i na nejsušším Znojemsku. "Podle čidla v půdě je kapacita naplněná přes 80 procent. Podmínky jsou na našem katastru ideální, i když někteří sousedé by s tím nesouhlasili, protože někde ještě stojí voda na polích," řekl ředitel Pomony Těšetice Ivo Pokorný. "Snad nám letos bude počasí přát a bude dostatečně pršet i na jaře," dodal.
Podobně se vyjádřil i Tomáš Mores z Farmy Milotice na Hodonínsku. "Vody je tak akorát, určitě je to lepší než loni," řekl. Před rokem nejenže byla zima teplá, ale hlavně suchá. Letos sice na jihu Moravy také sněžilo málo, ale na rozdíl od loňska více pršelo. Na Blanensku, které není dlouhodobě tak postižené suchem, ještě čekají, až některá pole víc oschnou, aby do nich mohli vůbec vyjet. "Ale uvidíme, jak to bude s vodou dál, protože v potocích jí pořád není moc," řekl ředitel Agrospolu z Knínic u Boskovic Ladislav Menšík.
Se setím obilí se letos začalo sice později než loni, ale přesto o týden až dva dříve, než je průměr. Postupně si zemědělci chystají pole k osevu kukuřice, v dubnu se chystají v Miloticích sázet také brambory, v Těšeticích teď sejí vojtěšku.
Pokorný zmínil také problém s hraboši. Po teplé zimě se jich obával už loni, avšak situace byla poměrně dobrá. Letos je kvůli dvěma teplým zimám po sobě horší. "Někde jsme měli bidýlka pro dravce, v nejhorších ohniscích jsme nalíčili nástrahy," řekl Pokorný. Podle něj bude potřeba si zvykat na nové škůdce, kteří se šíří kvůli oteplování z jihu. Je to například bázlivec kukuřičný, který ničí kořenový systém. V ovocných sadech škodí na švestkách tmavka či nové druhy obalečů. "Jde převážně o živočišné škůdce, ale snad to zvládneme," řekl Pokorný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down