Podmínky pro chov kožešinových zvířat by se neměly měnit

Sněmovní zemědělský výbor včera jednohlasně podpořil, aby se neměnily podmínky pro chovy kožešinových zvířat. Na výbor se na konci prázdnin obrátil ministr zemědělství Marian Jurečka poté, co aktivisté od něho požadovali přípravu novely, kterou by chovy kožešinových zvířat zakázal. Pro nerušení chovů hlasovali všichni přítomní poslanci, současná legislativa je podle nich dostačující. Podobné stanovisko dříve přijal i sněmovní podvýbor.

V Česku je nyní devět aktivních chovů. Okolo roku 2000 bylo v České republice zhruba 26 chovů, od té doby jich postupně ubývá, řekl již dříve mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Podle něho chovy ukončují činnost zejména z ekonomických důvodů, ale nezanedbatelný vliv mají právě také aktivisté a ochranáři zvířat, kteří svými aktivitami v některých případech chovy poškozují. Podle ústředního ředitele SVS Milana Maleny navíc zřejmě i další dva majitelé, kteří jsou již v důchodovém věku, brzy své farmy také zavřou.

Jurečka o problematice chovu kožešinových zvířat jednal jak s aktivisty, tak s provozovateli farem. Aktivisté požadovali, aby se kožešinové farmy v ČR úplně zakázaly kvůli tomu, že na nich údajně dochází k týrání. Podle poslanců by ale nebylo dobře, kdyby do toho stát vstupoval. Je to jako každé jiné podnikání. Veterináři dělají kontroly, říkají, že farmy splňují přísné podmínky.

Mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal již dříve uvedl, že veterináři letos nenašli u chovatelů kožešinových zvířat pochybení. Kontroly prováděli na jaře. Pouze u jednoho chovatele bylo odhaleno 22 zatajených klecí, které již neodpovídaly minimálním standardům pro chov hospodářských zvířat, řekl mluvčí. V klecích ale nebyla žádná zvířata.

Veterináři chovy kontrolují od roku 2013 dvakrát ročně, v letním období a v době kožkování. Navíc dělají mimořádné kontroly. V letech 2010 až 2013 nenašli v chovech žádnou závadu. Loni bylo provedeno 22 kontrol, z toho dvě objevily závady. Šlo o nevhodné rozměry chovných klecí pro zvířata, uvedl mluvčí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down