13.06.2022 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podnik Agromoravia, poničený tornádem, znovu zasel a modernizuje

V areálu zemědělského podniku Agromoravia v Moravské Nové Vsi, který před rokem 24. června rozmetalo tornádo, to opět žije, ale následky jsou dodnes patrné. "Mám pocit, že přešlapujeme, ale práce se udělalo hodně,“ uvedl ředitel Vladimír Mazuch. Klíčové pro podnik je, že dokázal po zkáze oset všechna pole a má techniku na sklizeň i zajištěný odbyt.

"Jsem z blízkých Prušánek a ten večer mi volali, ať přijedu. Pršelo, z rozervaného potrubí fučel plyn, v rozbitých stájích řvali býci, na které popadaly střešní panely. Ve tmě jsme procházeli areál a nedal se udělat normální krok," vzpomíná Mazuch. Ještě týž večer přijel majitel skupiny Chemagra, do níž podnik patří, a před zaměstnanci řekl, že farmu padnout nenechá, že je součást skupiny se sedmi dalšími. "Od začátku jsme měli víru, že to obnovíme," řekl Mazuch. Agromoravia je zemědělský podnik, které tornádo, jež se prohnalo jihovýchodním cípem Moravy, postihlo patrně nejvíce. Zázemí bylo zcela poničené, ze 1400 hektarů polí nebylo možné sklidit 400 hektarů kvůli tomu, že tornádo po nich rozházelo všechno možné. Aby se mohl do areálu vrátit život, bylo třeba udělat novou trafostanici a nové rozvody plynu a vody a opravit administrativní budovu. Stále se staví posklizňová hala, kterou měl podnik před tornádem novou, ale z opláštění nezůstal jediný plech. "Stihneme to do sklizně," podotkl Mazuch. Loni bylo nutné úrodu okamžitě odvézt, nebylo kde ji skladovat. "Nakládali jsme 26 kamionů denně, dřív jsme měli rekord 13. Perfektně zareagovaly odbytové firmy a svoji kapacitu přesměrovaly na nás," řekl Mazuch. Stejně tak podnik získal od dodavatelů techniky nové stroje, aby mohl sklízet. Dnes má všechny stroje nové, nemá však ještě pro všechny místo pod střechou. "To je takové pozitivum, že jsme mohli rychle modernizovat. Máme výkonnější stroje, což je potřeba, protože lidí v zemědělství je málo," řekl Mazuch. V podniku je 35 zaměstnanců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down