21.07.2015 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podnik lesy ČR varoval před rizikem požárů

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vydal varování před zvýšeným rizikem požárů v lesích při současném mimořádné suchém a teplém počasí. Lidé by měli být velmi opatrní při jakékoli manipulaci s ohněm v přírodě. Podle lesního zákona je zakázáno kouření, rozdělávání ohňů a odhazování hořících předmětů v lese a 50 metrů od něj, připomněla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Hasiči v minulých dnech zasahovali ve státních lesích u dvou požárů. Na Plzeňsku v katastru obce Prádlo oheň 16. července poškodil 0,8 hektaru lesa. "Ohořely krajní borovice a smrky, spálená je tráva i keře," uvedl lesní správce Libor Hanzlík. Škodu předběžně odhadl na 30 000 korun. Na Opavsku v pondělí oheň poničil 20 hektarů lesa, předběžně vyčíslená škoda činí čtyři miliony korun. "Půda je kvůli suchu řádně proschlá a fouká vítr, což dohašování komplikuje. Profesionální hasiči jsou tedy na místě a dokud nezaprší, budeme plochu hlídat," uvedl krajský ředitel Lesů ČR Jan Ševčík. Ani u jednoho z požárů zatím není příčina známá.
Podnik Lesy ČR předchází požárům tím, že do terénu vysílá kontrolní hlídky. K monitorování lesů také využívá leteckou hasičskou službu. Lidem rozdělávajícím oheň v lese hrozí pokuta až 15 000 korun, uvedla mluvčí.
Největší novodobý lesní požár v Česku zničil v roce 2012 v oblasti takzvané Moravské Sahary přes 170 hektarů lesa. Škoda dosáhla 30 milionů korun. Lesy ČR již celou oblast zalesnily. "V současné době panuje v této lokalitě extrémní sucho. Asi deset centimetrů nad zemí dosahuje teplota místy až 70 stupňů Celsia," uvedl brněnský krajský ředitel podniku Dalibor Šafařík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down