28.07.2004 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podnikatelé by se mohli dočkat povinného výkladu nových zákonů

Povinností finačních úřadů by se měl stát povinný výklad nových zákonů, jehož návrh předložil novému premiérovi Stanislavu Grossovi prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl. Tím se má zabránit chybnému výkladu a pozdějším pokutám ukládaným podnikatelům. Proti této předloze nic nemá ministr financí Bohuslav Sobotka. Upozornil však prostřednictvím svého mluvčího, že i tato nová povinnost si vyžádá změnu zákonů v daňové správě a soudnictví.

Pomáhat podnikatelům by měla vláda podle Míla i jinými způsoby. Prospělo by, kdyby všechny platné právní předpisy umístila v úplném znění na internet tak, aby k nim firmy měly přístup.
Prezident svazu poukázal na chaos kolem nového zákona o dani z přidané hodnoty, který je plný metodických chyb a podnikatelé v mnoha případech nevěděli, jak mají postupovat. Ministerstvo financí sice finanční úřady ústně vyzvalo k toleranci chyb, podnikatelům to ale nemůže stačit. Hospodářská komora požaduje písemná vyjádření. Obává se, že až budou úřady za několik let prověřovat účetnictví z dnešní doby, bude dávno zapomenuto, že měli být finanční úředníci shovívaví.
Ministerstvo financí na svých internetových stránkách postupně zveřejňuje zpřesňující informace k novému zákonu o DPH a jejich počet se již vyšplhal na dvacet čtyři. Resort se neskrývá s tím, že se zákon příliš nepovedl, a proto již pracuje na novele. Tu by měl nový kabinet dostat do začátku září; vejít v platnost by měla 1. ledna 2005.
Novela by podle Sobotky neměla obsahovat změny v sazbách, předpokládá pouze odstranění některých technických problémů. Například ministr pro místní rozvoj Pavel Němec však požaduje snížení DPH pro stravovací a ubytovací služby.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down