17.06.2008 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podnikatelé kritizují zadávání zakázek

Prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) Pavel Indra dnes uvedl, že státní podnik Lesy ČR kvůli pochybnému zadávání zakázek na likvidaci škod po letošní vichřici Emma přišel nejméně o čtvrt miliardy korun. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ale označil tyto informace za nepravdivé a hodlá asociaci žalovat.

Asociace totiž v tiskové zprávě mimo jiné například uvedla, že ministr pomáhá tunelovat Lesy ČR. Gandalovič tedy bude po asociaci požadovat omluvu a odškodné pět milionů korun.
Celý spor se týká likvidace škod po letošní vichřici Emma. V postižených oblastech totiž Lesy ČR vyhlásily malé tendry a na každé území přizvaly tři firmy podle vlastního výběru, přičemž jiné společnosti se soutěže nemohly zúčastnit. Vítězi vzešlému z uzavřeného tendru na zpracování kalamity potom státní podnik podle Indry garantuje podstatně nižší cenu, za niž může nakupovat vytěžení státní dřevo, než jaká byla stanovena v původním řádném tendru.
ČAPLH vypočítala, že stát kvůli tomu již přišel o čtvrt miliardy korun. "Někdo umožnil to, aby čtvrt miliardy korun státní podnik odepsal a posunul je směrem k předem vybraným soukromým firmám. Je to (uzavřené tendry na likvidaci kalamity) mechanismus, který výrazně poškodil trh," uvedl Indra.
Gandalovič dnes novinářům řekl, že kritizované zakázky na odklízení kalamitního dřeva byly přiděleny podle zákona a nelze je srovnávat se střednědobými tendry na lesnické práce, protože prioritou bylo rychlé vytěžení padlých stromů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down