23.08.2000 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podnikatelé žádají rovnoprávnost

Zástupci zemědělských podnikatelů zaslali vládě žádost o zrovnoprávnění českého zemědělství se zemědělstvím Evropské unie. Na svém prvním koordinačním setkání podnikatelé konstatovali, že dotace EU ničí místní zemědělské prostředí a české zemědělské produkty mají ztížený přístup na chráněný trh států unie.

Podle předsedy Unie výrobců krmiv pro domácí zvířata Jiřího Návary se potřeba služeb souvisejících se zemědělstvím, například výroba krmiv, zpracování produktů a veterinární služby, neustále snižuje s klesajícím počtem hospodářských zvířat. Přitom ale na tuzemském trhu trvale roste zastoupení dotovaných potravinářských produktů z EU. Účastníci setkání jsou proto přesvědčeni, že v obchodních vztazích s unií by zavedení srovnatelných dotací pro české zemědělce bylo spravedlivým řešením. Dalším možným řešením by byla eliminace té části dumpingové ceny u zemědělských komodit, krmiv a potravin dovezených z EU, kterou tvoří dotace. Žádost zatím podepsali zástupci Sdružení českých a moravských výrobců krmiv, Rybářského sdružení ČR, Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace, Svazu chovatelů drůbeže ČR,Unie výrobců krmiv pro domácí zvířata, Českomoravského svazu výrobců a zpracovatelů drůbeže a vajec, Cukrovaru a rafinérie cukru Dobrovice TTD a.s. a Českomoravského cukrovarnické hospolku. Uvedené organizace měly za loňský rok obrat 15 miliard korun a zaměstnávají pět tisíc pracovníků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down