Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu rostla

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v říjnu oživil více, než se čekalo. Přispěl k tomu hlavně sektor služeb. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nákupními manažery provedla společnost Markit. Zpráva současně ukázala, že spotřebitelské ceny v eurozóně budou zřejmě nadále klesat, protože firmy znovu snižovaly ceny.

Index podnikatelské aktivity v eurozóně se v říjnu zvýšil na 54 bodů ze zářijových 53,6 bodu. Výrazně tak překonal i nejoptimističtější odhad analytiků, který počítal s poklesem indexu na 53,4 procenta. Index se již od července 2013 drží nad úrovní 50 bodů, která odděluje růst aktivity od poklesu.

„Je to známka, že ekonomika si vede celkem dobře. Nicméně to naznačuje, že zatímco kvantitativní uvolnění zřejmě má určité výhody, není to dostatečné,“ uvedl v prohlášení hlavní ekonom Markit Chris Williamson.

Oživení aktivity je dobrou zprávou pro Evropskou centrální banku, která před šesti měsíci spustila svůj program kvantitativního uvolňování měnové politiky, v rámci kterého pumpuje do ekonomiky další peníze prostřednictvím nákupu dluhopisů, aby podpořila ekonomiku. Znepokojující je však zpráva o poklesu cen, protože cílem ECB je držet inflaci těsně pod dvěma procenty.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu zůstala beze změny, sektor služeb však vzrostl. Index výstupních cen pak klesl na 49,8 bodu, což znamená další snižování cen.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down