Podniku Lesy ČR hrozí sankce

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) hrozí kvůli smlouvě na projekt výstavby větrných elektráren v Krušných horách uzavřené před sedmi lety sankce za desítky milionů korun. Lesy ČR smlouvu s firmou Krušnohorská energie zpochybňují a u soudů se domáhají její neplatnosti. Uvedl to generální ředitel podniku Daniel Szórád. Firma již pokutu ve výši 60 milionů korun za údajné porušení smlouvy po státním podniku uplatnila, později požadavek vzala zpět.

Smlouva mezi Lesy ČR a Krušnohorskou energií z roku 2008 se týká projektu Energie pro Krušné hory. Krušnohorské energii bez řádného výběrového řízení zajistila na 25 let výhradní výstavbu větrníků na pozemcích Lesů ČR v Ústeckém a Karlovarském kraji a státní podnik zavázala k další součinnosti a spolupráci na projektu. Smlouva je podle Szóráda značně nevyvážená v neprospěch LČR a obsahuje nestandardní sankce v neprospěch LČR. Při neplnění různých závazků může Krušnohorská energie uplatnit na Lesích ČR pokuty až do výše 100 milionů korun.  Podnik smlouvu odmítl plnit a předloni ji označil za neplatnou. Argumentuje hlavně tím, že při stavbě větrníků by mělo být zřizováno velké množství věcných břemen, což by bylo v rozporu se statusem podniku. Návrhy Lesů ČR na změnu smlouvy Krušnohorská energie odmítla a Lesy ČR v listopadu 2013 podaly žalobu, v níž se u soudu domáhají toho, že smlouva nebyla nikdy uzavřena, popřípadě že nebyla uzavřena platně.  Szórád, který Lesy ČR řídí od loňského jara, také uvedl, že Lesy ČR originálem smlouvy nedisponují a že smlouva není zanesena v evidenčním systému LČR. Smlouvu v roce 2008 podepsal tehdejší generální ředitel Jiří Novák, který loni v únoru zemřel. Firma dosud žádný větrník nepostavila.  Městský soud v Praze loni v květnu nepravomocně rozhodl, že smlouva mezi LČR a Krušnohorskou energií nebyla nikdy uzavřena, uvedl Szórád. Krušnohorská energie se odvolala k pražskému vrchnímu soudu a hodlá ve sporu pokračovat. „Soudní spor je aktuálně ve stadiu odvolání podaném společností, která je v tomto sporu žalovanou stranou, je tedy na místě a v souladu povinností péče řádného hospodáře v předmětném soudním sporu pokračovat,“ uvedla firma v pozvánce na svou letošní dubnovou valnou hromadu.
Krušnohorskou energii založili podnikatelé Viliam Sivek mladší, Viliam Sivek starší a společnost Wineco z Litvínova. Společnost sídlí v Praze – Hostivaři a žádný telefonní či e-mailový kontakt na svém webu či v jiných veřejně dostupných internetových zdrojích na sebe neuvádí. Na podzim 2013 Krušnohorská energie kvůli údajnému neplnění smlouvy ze strany Lesů ČR vyzvala státní podnik k zaplacení dvou pokut, každé ve výši 30 milionů korun. Částku 60 milionů korun si pak firma do svého účetnictví zahrnula jako výnos a díky tomu rok 2013 zakončila s čistým ziskem 59,99 milionu korun. Jiné významnější výnosy a náklady firma v roce 2013 neměla, nezaměstnávala ani žádné zaměstnance. Loni firma výzvu k zaplacení pokuty 60 milionů korun vzala zpět a její hospodaření kvůli tomu skončilo účetní ztrátou 60 milionů korun, vyplývá z údajů v oznámení o valné hromadě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *