30.11.2007 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podniky v unii mají problémy

K 30. říjnu letošního roku nemělo v celé evropské sedmadvacítce integrované povolení ke svému provozu podle odhadu 30 až 40 procent z celkem asi padesáti tisíc zařízení, kterých se týkala směrnice o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC). Podle Jana Slavíka z ministerstva životního prostředí považuje Evropská komise tuto situaci za „neakceptovatelnou“. O kritickém stavu se mluví zejména v souvislosti s Itálií, Španělskem a Francií, kde legislativou uloženou povinnost splnila jen polovina podniků.

Přitom na území těchto států se nachází asi 35 procent všech zařízení z celé EU, které pro svou další existenci musí zmíněné povolení mít. Nejvíce problémů je v unii ve velkochovech. Potýká se s nimi Irsko, Nizozemsko, Maďarsko i Polsko.
Směrnice rady o integrované prevenci a omezování znečištění s číslem 96/61 má datum 24. září 1996. Zákon č. 76/2002 Sb., který směrnici zavedl do naší právní soustavy, nabyl účinnosti až počátkem roku 2003. Země původní evropské patnáctky měly tedy ve srovnání s námi daleko více času, aby její požadavky splnily.
Připojený graf ukazuje v přehledu podíl subjektů v jednotlivých státech unie, které svou zákonnou povinnost splnily a k předepsanému datu 30. října letošního roku stihla završit nelehké schvalovací řízení hotovým integrovaným povolením. Jde samozřejmě o podíl z podniků pracujících na území daného státu a spadajících pod směrnici o IPPC. Na první pohled v grafu zaujme úspěšné Lucembursko, které dosáhlo plného sta procent. NA jeho území jsou však jen čtyři podniky, které musely integrované povolení získat. Pro srovnání u nás je to ze všech odvětví 1900 až 1950 subjektů.
Nic nekončí
Závěrem října letošního roku samozřejmě nic nekončí. O povolení musí žádat nově budované podniky (a to i bioplynové stanice) i ty, které procházejí rekonstrukcí. A protože má integrované povolení jen omezenou platnost, nebude trvat dlouho a novou žádost o ně si začnou chystat ty podniky, které s tou první neotálely.
Připravuje se také revize směrnice. Zatím to vypadá tak, že chovatelé skotu si opět mohou oddechnout. Zahrnutí dojnic pod IPPC prý podstatné snížení amoniaku nepřinese, stejně tak jako změny prahových množství u velkochovů (nyní to je nad 40 tisíc kusů drůbeže, dva tisíce prasat ve výkrmu nebo 750 prasnic).
Zpracovatelské podniky (potravináři a krmiváři) se dnes rozdělují podle toho, zda zpracovávají živočišné produkty (nad 75 tun za den), mléko (nad 200 tun denně v průměru za rok) nebo rostlinné suroviny (nad 300 tun denně v průměru za čtvrtletí). Počítá se s tím, že v revidované směrnici by se měly podniky, které zpracovávají živočišné i rostlinné suroviny měly dělit podle jejich poměru. Návrh revidované směrnice, který má již komise k dispozici, se bude pravděpodobně v unii projednávat v roce 2008 a 2009. Je tedy pravděpodobné, že se bude schvalovat v době našeho předsednictví či alespoň triumvirátu se Švédskem a Francií. Do praxe by se nová směrnice měla promítnout v roce 2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down