06.08.2014 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora biopaliv bude pokračovat i v letech 2015 až 2020, schválila to vláda

Podpora biopaliv v dopravě bude pokračovat i v letech 2015 až 2020. Vyplývá to z materiálu Ministerstva zemědělství, který dnes schválila vláda. Česká republika se před pěti lety podobně jako další členské země Evropské unie zavázala k tomu, že do roku 2020 nahradí desetinu benzínu a nafty v dopravě obnovitelnými zdroji.

“Program na podporu biopaliv přispívá ke snížení emisí skleníkových plynů z dopravy a zvyšuje celkový podíl ve využití obnovitelných zdrojů. Proto jsme vypracovali materiál, který umožní prodloužit současný systém podpory až do roku 2020,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Podpora spočívá v úplném osvobození, snížení nebo vrácení části spotřební daně z čistých a vysokoprocentních biopaliv podle zákona o spotřebních daních. Schválený dokument navazuje na program podpory, který platí od července 2009 a skončí za rok.
Podle programu mají být i nadále všechna čistá biopaliva a jejich vysokoprocentní směsi zvýhodněny úlevou na spotřební dani z minerálních olejů. U dvou typů biopaliv, bionafty B100 a etanolu E85, bude nově snížena míra poskytované podpory. E85 bude zdaněno částkou 20 haléřů na litr a B100 částkou 50 haléřů za litr. To se podle Ministerstva zemědělství na konečné ceně biopaliv zásadně neprojeví. „K navrženému částečnému zdanění uvedených biopaliv Česká republika přistoupila proto, aby nemohlo docházet k nepřiměřené podpoře, jak ji stanoví Evropská unie,“ uvedlo ministerstvo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down