Podpora certifikátu pro biopaliva

Sněmovní výbor pro životní prostředí podpořil dnes vládní novelu, podle které se budou muset prodejci pohonných hmot, distributoři biopaliv i pěstitelé prokazovat certifikátem, že při výrobě a dopravě biosložky byla splněna kritéria udržitelnosti. Tato kritéria mají garantovat, že při použití prodávaného paliva vzniklo méně emisí oxidu uhličitého než spalováním nafty a benzinu, i když se započítají emise uvolněné do ovzduší při jeho výrobě a distribuci. Novelu zákona o ovzduší projedná příští týden i zemědělský výbor.

Zavedení nového systému požaduje Brusel. Podle zástupců ministerstva životního prostředí by se směrnice měla dostat do legislativy členských států do konce loňského roku.
Náklady na provoz jednoho vozu stoupnou kvůli novému opatření podle propočtů ministerstva o 300 korun ročně, autodopravci připlatí statisíce. Profitovat by měli z nové úpravy zemědělci, protože jako dodavatelé místních surovin budou mít v hodnocení výhodu před dovozci ze vzdálenějších zemí.
Certifikaci budou potřebovat výrobci biopaliv a další osoby uvádějící biopaliva na trh, obchodníci s plodinami, biomasou a dalšími produkty určenými k výrobě biopaliv i pěstitelé. Certifikáty budou vydávány s platností na jeden rok.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *