01.09.2006 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora ekologického zemědělství by se měla od příštího roku zvednout na půl miliardy korun ročně

Ministr zemědělství Jan Mládek uvedl v rámci zahájení akce Září - Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství, že podpora ekologického zemědělství by měla stoupnout na půl miliardy korun ročně. V posledních letech se pohybovala kolem 300 milionů korun. Podle něj dotace na hektar luk a pastvin v ekologickém zemědělství se má od roku 2007 zvýšit na 2650 korun z dosavadních 1100 korun. Pro ornou půdu se počítá se sazbou 4620 korun na hektar proti současné úrovni 3520 korun. Sady a vinice obhospodařované ekologicky mají mít více než dvojnásobnou dotaci 25 285 korun na hektar.

Podle ministerstva zemědělstí by ekologické zemědělství mělo v roce 2010 dosáhnout desetiprocentního podílu. Napomoci tomu mají i rostoucí podpory, k jejichž vzestupu přispěl vstup do EU. Podle některých odborníků ale může být splnění uvedeného cíle vzhledem k loňskému vývoji problematické.
V domácím ekologickém zemědělství převládaly ke konci loňského roku louky a pastviny o výměře zhruba 210 tisíc hektarů. Plocha orné půdy se loni zvětšila zhruba o 1000 hektarů na 20 800 hektarů. Dále jsou v systému sady a vinice a také ostatní plochy. Ekologicky se ke konci loňského roku chovalo 68 tisíc kusů skotu a telat, asi 24 tisíc ovcí, 3100 prasat a necelých 3000 kusů drůbeže.
Podle předsedy Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio Zdeňka Perlingera loni poprvé od roku 1995 klesly plochy ekologického zemědělství v Česku, a to o 8300 hektarů na 255 tisíc hektarů. Mírně se snížil i počet ekofarem, o sedm na 829. Letos by měly plochy opět vzrůst, a přibýt asi 80 až 90 farem.
Ekologické zemědělství představuje v tuzemsku kolem šesti procent zemědělské půdy, což je podíl nad průměrem EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down