27.09.2004 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora je už na cestě

Skeptické hlasy hovořící o tom, že unijní dotace na letošní rok dostanou zemědělci až v samém závěru roku, se jeví jako neopodstatněné. Ve třetím zářijovém týdnu finišovaly na opavském regionálním odboru Státního zemědělského intervenčního fondu závěrečné práce na vyřízení platebních rozhodnutí.

Před výplatou peněz z Horizontálního plánu rozvoje venkova se pracovníci fondu zaměřili na softwarové kontroly. „V podstatě prověřujeme správnost předložených údajů,“ řekl vedoucí oddělení finanční podpory opavského pracoviště SZIF Jaromír Hudeček. „Vedle plošné výměry pozemků a početního stavu dobytka se věnujeme kontrolám správnosti uvedených nacionálií,“ vysvětlil. Kromě kontroly údajů v softwaru je podle něho třeba ověřit, zda žadatelé o dotaci nahlásili údaje, které fyzicky odpovídají skutečnosti, a to znamená práci v terénu. „Není v našich silách v krátkém čase prověřit veškeré místní údaje. Předmět kontroly se vybírá namátkově přímo na centrálním pracovišti v Praze. Zjišťujeme, jestli hospodaření probíhá podle zásad správné zemědělské praxe. Zda jsou louky sečeny, dodržuje se doba seče, jestli je odklizena hmota z posečených pozemků. Kontrolujeme, jestli je pozemek zemědělsky udržovaný. Zda na něm nejsou plevelné rostliny, jestli uvedené travní porosty odpovídají skutečnosti, jestli nejde o ornou půdu. Také nás zajímá, zda nedošlo k rozorání trvalých travních porostů. Naše pracoviště zjišťuje, zda žadatel nezrušil krajinné ani jiné prvky, bránící vodní a větrné erozi půdy. Sledujeme dodržování pravidel skladování a manipulace s chemickými látkami, pozornost věnujeme evidenci hnojiv. I kdybychom některé chyby neodhalili, neoprávněné přijetí peněz mohou odhalit další kontroly, a to jak z centrálního pracoviště, tak z Bruselu,“ upozornil Hudeček.
Konstatoval, že kontrolní mechanismy rozhodně neumožňují dvojí výklad. Kupříkladu k přesnému zaměření pozemků mají pracovníci inspekčního oddělení fondu k dispozici techniku využívající GPS technologii. „Pokud nejsou uvedené údaje v souladu s naměřenou skutečností, inspektoři pokračují v prověřování dalších pozemků,“ řekl.
Alespoň někteří žadatelé o podporu, hospodařící v méně příznivých oblastech (LFA), mohou podle Hudečka očekávat peníze ještě v září. „Jde řádově o 650 zemědělců, což je většina žadatelů, nedořešených případů je jenom pět nebo šest.“ Převod peněz nebude složitý. Zemědělci dostanou poštou rozhodnutí o přiznání dotace. Okamžikem přijetí zásilky počíná běžet patnáctidenní lhůta, během níž se může potenciální příjemce odvolat. Může se totiž stát, že v rozhodnutí nebyly správně zhodnoceny všechny potřebné náležitosti. Jestliže žadatel podpisem projeví souhlas s rozhodnutím, nevznese námitku, nemělo by už nic bránit dotaci. Převod peněz se uskuteční bezhotovostní formou z účtu SZIF na účet žadatele.
U jednotné platby na plochu zemědělské půdy (SAPS) se dají očekávat peníze o něco později, možná už koncem října. A skutečná výše dotace na jednotku plochy? „Nejsme ještě schopni částku konkretizovat, stále ještě dochází k jejímu upřesňování,“ krčí rameny Jaromír Hudeček. Přibližný objem peněz pro region severní Moravy a Slezska už ale zná. Mezi zemědělce bývalých okresů Opava, Ostrava, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín a Bruntál má být rozděleno necelých 800 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down