10.10.2007 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora malých sídel i po roce 2013

Financování projektů velkých měst a strategie Evropské unie při podpoře venkovských oblastí bylo tématem schůzky hlavního vyjednavače Evropské komise Georgios Yannoussis a hejtmana kraje Vysočina, předsedy Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Miloše Vystrčila spolu se zástupci kraje Vysočina a ředitelkou Úřadu Regionální rady v rámci Open Days v Bruselu. Dalším námětem pro diskusi bylo přerozdělování finančních prostředků z Evropské unie po roce 2013, kdy se předpokládá, že Česká republika nebude již čistým příjemcem podpory. Informovala o tom tisková mluvčí krajského úřadu Vysočina Jitka Svatošová.

Přestože je dnes trendem EU směrovat intervence do podpory velkých měst, G. Yannoussis naznačil, že je velmi obtížné odhadnout, kterým směrem se dotační politika EU vydá po roce 2013. „Naše regiony se vyznačují velkým množstvím malých sídel – jsme ryze venkovský region. Přáli bychom si tedy, aby po roce 2013 bude Evropa podporovala v našich zeměpisných šířkách významně i rozvoj malých sídel,“ řekl Miloš Vystrčil.
Regionální operační program přinese do Jihomoravského kraje a na Vysočinu v programovacím období 2007 až 2013 téměř 20 miliard korun z Evropské unie, respektive z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF).
Diskuse se týkala také problematiky sestavování integrovaných plánů rozvoje měst Jihlavy a Brna v regionu Jihovýchod. Právě správné nastavení Integrovaných plánů rozvoje měst je pro Jihlavu a Brno z hlediska čerpání evropských peněz klíčové. „Mám pocit, že se podařilo nalézt dobrý kompromis," komentoval krátce výsledky jednání hejtman Miloš Vystrčil. Regionální operační program NUTS 2 Jihovýchod dozná v duchu této dohody již pouze drobných změn a do 15. října bude předán Evropské komisi k procesu finálního schválení.
Dalším diskutovaným tématem bylo přerozdělování finančních prostředků z Evropské unie po roce 2013, kdy se předpokládá, že ČR nebude již čistým příjemcem podpory. Přestože je dnes trendem EU směrovat intervence do podpory velkých měst, G. Yannoussis naznačil, že je velmi obtížné odhadnout, kterým směrem se dotační politika EU vydá po roce 2013. „Naše regiony se vyznačují velkým množstvím malých sídel – jsme ryze venkovský region. Přáli bychom si tedy, aby po roce 2013 bude Evropa podporovala v našich zeměpisných šířkách významně i rozvoj malých sídel,“ řekl Miloš Vystrčil.
Regionální operační program přinese do Jihomoravského kraje a na Vysočinu v programovacím období 2007 až 2013 téměř 20 miliard korun z Evropské unie, respektive z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down