16.06.2005 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora na prapagaci vinařství čeká na posvěcení EU

Na podporu a propagaci tuzemských vinařů hodlá Vinařský fond rozdělit 64 milionů korun. Ministerstvo zemědělství ale soudí, že tento krok vedení fondu je předčasný. Zákon sice umožňuje rozdělení podpory od 30. dubna, ale Evropská komise proces ještě neschválila. Hugo Roldán z ministerstva poukázal na riziko možného vracení již rozdělených peněz, pokud to Evropská unie označí za neslučitelné s právem.

Ředitel fondu Jaroslav Machovec řekl, že k dispozici jsou peníze, chuť i lidé, chybí ale rychlejší jednání ze strany ministerstva zemědělství. Zdůraznil, že chybějí pravidla pro přidělování podpor. To je podle něj důvod, proč dosud nepřijímali žádné projekty, i když návrhy jsou.
Hugo Roldán připomněl, že schvalovací proces Evropskou komisí trvá několik měsíců a že už o notifikaci podpory požádali.
O podporu z Vinařského fondu by mohlo požádat například chystané Centrum moravského vinařství ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Do března 2008 by tam měla při odhadovaných nákladech 400 milionů Kč vyrůst expozice významných výrobců vín, informační centra, restaurace i ubytovací zařízení. Zhruba čtvrtinu nákladů si vyžádá první část staveb od prosince do března 2006.
Zajímavý projekt má také občanské sdružení Forum Moravium. Podle vzoru rakouských a již i některých českých vinařů chce v Pavlovicích držet ve svých sklepech týdenní služby. Hodlá tak do regionu přilákat a udržet turisty. Později předpokládá i zastřešení veškeré vinařské činnosti ve městě, od propagace až po svěcení vína nebo dny otevřených sklepů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down