Podpora Ovoce do škol stoupne

Finanční podpora programu Ovoce a zelenina do škol v České republice v aktuálním školním roce vzroste z loňských 145 milionů na 171 milionů korun. Dotace na ovoce, zeleninu a výrobky z nich zdarma pro školáky prvního stupně základních škol vzrostou díky navýšení příspěvku ze strany Evropské unie, stát svůj příspěvek proti loňsku naopak omezí. Uvedlo to ministerstvo zemědělství (MZe). Do projektu se letos budou moci zapojit také někteří předškoláci a žáci druhého stupně.

"Od školního roku, který právě začal, se zvyšuje celková podpora projektu v rámci Evropské unie na více než čtyři miliardy korun oproti dosavadním 2,5 miliardy," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Zároveň vzrostl podíl, kterým se na financování programu v jednotlivých členských zemích podílí EU. Dotace jsou letos financovány z Bruselu místo z dosavadních 73 procent z 88 procent. Podíl národních zdrojů klesl z 27 na 12 procent. Pro zahájený školní rok tak ČR z EU získala v přepočtu zhruba 154 milionů korun, dalších 17 milionů přidá ze státního rozpočtu. Loni činily výdaje na program 145 milionů korun z toho 105 milionů dal Brusel a 40 milionů stát.
Zájem o projekt roste. V uplynulém školním roce se do něj zapojilo 456 000 dětí v 3530 školách, což odpovídá 85 procentům dětí spadajících do cílové věkové skupiny.
Vláda v červenci schválila nařízení, díky němuž mohou nově ovoce dostávat také žáci v přípravných třídách a také děti v šestém ročníku základních škol. Rozšiřuje se také podpora doprovodných opatření, jako jsou exkurze u pěstitelů, přednášky, ochutnávky či soutěže propagující ovoce a zeleninu. Doprovodná opatření budou podobně jako samotné dodávky výpěstků zajišťovat schválení dodavatelé.

Opatření, které již v roce 2006 navrhla Evropská unie, funguje v Česku od jara 2010. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě. Jeho součástí je i doporučení školám, jak děti vést ke zdravému stylu života. Někteří kritici projekt v minulosti označili za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu. Zpochybňovány byly také proklamované přínosy projektu. S přihlášením do programu v minulosti nesouhlasilo ministerstvo financí, vláda ale pokračování české účasti v programu schválila.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down