22.06.2005 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora pro venkov by se ročně měla v letech 2007 až 2013 zdvojnásobit

Česká republika by mohla čerpat z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova unijních prostředků v průběhu let 2007 - 2013 až 120 miliard korun, což představuje ročně dvojnásobek současných podpor z fondů EU pro venkov. Bude však záležet na přídělu do zemědělského rozpočtu EU, uvedl ministr zemědělství Petr Zgarba.

zatím není určen Finanční rámec fondu pro rozvoj venkova není zatím určen, vysvětlil Zgarba. Šéfové států a vlád pětadvacítky se totiž koncem minulého týdne na bruselském summitu nedokázali dohodnout na financování unie v letech 2007 až 2013.
Nejméně do roku 2010 by se nemělo měnit zařazení do kategorie méně příznivých oblastí pro hospodaření farmářů. Dosavadní podmínky kritizoval Evropský parlament a Evropský účetní dvůr. Změna by ale znamenala, že by Česko přišlo ročně až o polovinu z 3,1 miliardy Kč na podporu farmaření ve znevýhodněných oblastech. Do nich spadá až 55 procent zemědělské půdy v ČR.
Kladným výsledkem je podle Zgarby zvýšení hranice pro podniky, které mohou požádat o podporu EU, a to na firmy s 250 zaměstnanci a ročním obratem do 50 milionů eur to je asi 1,5 miliardy korun. Větším podnikům již mají být dotace kráceny. Původně byla hranice vymezena na malé firmy s nejvýše 50 zaměstnanci a ročním obratem do deseti milionů eur.
Zgarba sdělil, že podpory se mají do budoucna více oddělit od zemědělské produkce a podnikatelé se budou moci svobodněji rozhodnout, na co se zaměří.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down