Podpora producentů mléka prodloužena

Ministři zemědělství zemí Evropské unie včera schválili prodloužení podpory producentů mléka. Novinářům to řekl český ministr Jakub Šebesta. Evropská komise od letošního března od zemědělců nakupuje máslo a sušené mléko, které se jim nepodařilo prodat. Platnost tohoto opatření měla skončit 31. srpna, ale EU rozhodla o prodloužení do konce února příští roku, s možností dalšího prodloužení o jeden rok a navíc začíná uvažovat o rozšíření podpory pro producenty sýrů.

Zatím na vývozní podporu dosáhnou jen výrobci nejdražších sýrů především z Francie a Nizozemska. Nově by tato podpora mohla být zvýšena a rozšířena i na levnější výrobky a na dotace by dosáhli nejspíš i Češi. Evropská komise má nyní připravit návrh, který rozšíření podpory zajistí. „My to zcela jistě využijeme,“ dodal Šebesta.
„Zemědělci tento krok vítají, protože to může částečně napomoci k řešení problematiky mléka,“ komentoval krok EU viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla. Podle něj je však prodloužení intervenčních nákupů jen částečným řešením problémů na mléčném trhu. Ten trápí již několik měsíců nízké výkupní ceny suroviny.
„Podle našeho názoru by pomohlo, kdyby se zmrazily kvóty, popřípadě, kdyby se vyhlásila minimální cena mléka,“ zopakoval Šnejdrla požadavek, který v posledních měsících již několikrát ze strany farmářů zazněl.
Požadavek na snížení mléčných kvót, které určují, kolik mohou jednotlivé unijní země ročně vyrobit, jde proti současné politice EU. Kvóty totiž aktuálně naopak rok od roku narůstají a v roce 2015 by měly být zrušeny úplně. Zemědělci tvrdí, že to snižuje výkupní ceny mléka a je pro ně likvidační. Pokud by výrobní kvóty byly nižší, snížilo by se množství mléka na trhu a došlo by ke zvýšení jeho ceny, uvádějí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *