Podpora regenerativních systémů hospodaření na půdě

Mezinárodně akreditovaný program certifikace ukládání půdního uhlíku v Evropě AgreenaCarbon představila společnost Agreena, která vstupuje na trh České republiky.  Zemědělci šetrnějším hospodařením uhlík z atmosféry odstraňují a ukládají do půdy. Po vyčíslení množství snížení skleníkových plynů a zachyceného uhlíku získají certifikáty, které mohou prodat na trhu s uhlíkem (každý z nich odpovídá jedné tuně CO2). Program doposud pomohl odstranit na 700 tisíc tun uhlíku. Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) při OSN může obnova degradované zemědělské půdy celosvětově odstranit 51 gigatun oxidu uhličitého z atmosféry a zvýšit produkci potravin o 17,6 megatuny ročně. Uvedli zástupci této společnosti. 

Podle náměstka ministra zemědělství Miroslava Skřivánka ekologické a regenerativní zemědělství je přímo spojené s aktivním ukládáním uhlíku. "Česká republika chápe tyto zemědělské systémy jako správnou cestu v zemědělském hospodaření současného světa. Proto i ministerstvo podporuje systémy hospodaření, které pozitivně působí na uhlíkovou bilanci," řekl náměstek. Výkonný ředitel společnosti Agreena Simon Haldrup připomněl, že vlády a společnosti na celém světě, které jsou závislé na zemědělcích, si stanovují cíle pro udržitelné zemědělství. "Udělat velký krok od tradičního zemědělství k regenerativnímu je však náročné. Zemědělci potřebují finanční podporu i přístup k nejnovějšímu vědeckému výzkumu a standardům. Máme před sebou obrovskou příležitost – přejít na zemědělství, které uspokojí poptávku po dodávkách potravin pro rostoucí počet obyvatel a zároveň příznivě ovlivní klima,” míní Haldrup. Společnost McKinsey & Company odhaduje, že trh s uhlíkovými kredity by mohl v roce 2030 dosáhnout více než 50 miliard dolarů. Největší poptávka je po certifikátech na odstraňování uhlíku. Očekává se, že řešení založená na přírodě, jako je sekvestrace uhlíku v půdě, budou představovat odhadem 65 až 85 procent celkové nabídky kreditů. Podle FAO může obnova degradované zemědělské půdy celosvětově odstranit 51 gigatun oxidu uhličitého z atmosféry a zvýšit produkci potravin o 17,6 megatun ročně. Využívání technik sníženého obdělávání půdy s pomocí postupů konzervačního zemědělství mohou čeští zemědělci získat dodatečné příjmy, které podpoří ekonomickou udržitelnost farmaření. Agreena vytváří obchodovatelné a třetí stranou ověřené certifikáty CO2, které patří přímo zemědělci. Ten si je může ponechat, prodat je institucionálním nebo soukromým organizacím, nebo spolupracovat se společností. Společnost Agreena je přední světový poskytovatel programu který zemědělce motivuje k přechodu na regenerativní zemědělství. Zemědělcům poskytuje přístup k propracovanému programu certifikace půdního uhlíku založenému na nejnovějších vědeckých výzkumech a standardech. Česká republika je, po Polsku, Maďarsku nebo Rumunsku 16. evropskou zemí, kde Agreena působí.

v

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down