Výše podpory rybářství mírně klesne

Ministerstvo zemědělství podpoří v příštím roce rybáře v rámci národních dotací přibližně 60 miliony korun. Bude to asi o deset milionů méně, než tomu bylo letos. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný při výlovu Bošileckého rybníka v jižních Čechách. Pro aktuální programové období dotací z EU jde na rybářství přes miliardu korun. Roční produkce ryb je v ČR kolem 20 000 tun, meziročně drobně klesla, řekl ministr.

Z operačního programu Rybářství  je na toto programové období více než miliarda korun

„Snažíme se české rybáře podporovat dlouhodobě. Jediný operační program, který na Ministerstvu zemědělství máme, je právě Rybářství. Na toto programové období tam máme částku přes jednu miliardu korun. Pak máme národní zdroje, a to včetně podpory mimoprodukčních funkcí rybníků. Rybníky patří do české krajiny. Je to otázka nejen hospodářská, ale zajišťují také retenci vody v krajině, jsou to krajinné prvky, které na Pardubicku od doby Pernštejnů a v jižních Čechách od Jakuba Krčína z Jelčan patří do české krajiny a musíme o ně pečovat,“ míní Výborný. Spotřeba ryb v ČR se pohybuje kolem pěti až šesti kilogramů na člověka, z toho sladkovodní ryby tvoří jen asi 1,5 kilogramu. Ministerstvo dlouhodobě podporuje program Regionální potravina, díky němuž se daří dostávat na trh české rybí speciality. Ministr uvedl, že ceny ryb na vánočním trhu zůstanou meziročně stejné, případně vzrostou jen drobně. Rybářství Třeboň, jemuž patří i Bošilecký rybník s rozlohou 200 hektarů, potvrdilo, že letos drží ceny stejné jako vloni. Lidé si mohou kapry koupit na sádkách, kilogram za 119 korun. V Praze bude stát kapr 130 až 140 korun, což je na stejné úrovni jako v minulém roce. Ryb pro český trh bude dost, přestože jich bude celkově letos méně kvůli chladnému jaru a letním teplotním výkyvům, sdělil již dříve předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek. Ministr připomněl, že asi polovina produkce českých sladkovodních ryb se vyváží. Podle Výborného už ve středověku to bylo podobné, kdy „Pernštejni z Pardubic vozili ryby do Vídně“. Ministerstvo vývoz podporuje, třeba díky Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

Ministr s rybáři probíral i jejich problémy, k nimž patří i boj s kormorány. Sněmovna minulý týden schválila v prvním čtení, že se prodlouží náhrady škod, které rybářům kormoráni způsobují. Program, který platil do letoška, potrvá do roku 2027.

Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Výnos z podzimních výlovů odhaduje na 2000 tun tržních ryb. Je to méně než desetiletý průměr.

Rybářství Třeboň se na tuzemské produkci ryb podílí 15 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapři, zbytek líni, candáti, štiky, sumci, amuři, tolstolobici a okouni. Firma má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na vývoz směřuje 70 procent ryb.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down