Rozhovor s Miroslavem Jirovským, předsedou Zemědělského svazu ČR
Jak hodnotíte zjednodušený systém přímých plateb, který bude platit v příštím roce?
Mohu říci, že v ministerském znění se promítly připomínky, které dával náš svaz. Jsem tedy rád, že i ve zjednodušeném systému se reaguje na podporu konkurenceschopnosti rozhodujících směrů naší produkce. To znamená chovu skotu a výroby mléka, u nichž chceme ještě docílit asi největší restrukturalizace. A s tím úzce souvisí i žádoucí vyšší zatravnění. Protože kdo by zakládal louky, aniž by věděl, co bude dělat s biomasou? Podpora skotu je skutečně naprosto zásadní, protože přispěje k potřebné změně výrobní struktury. Cílem není běžný úklid trvalých travních porostů bez hospodářského efektu. Kdybychom upustili od přímých dotací na krávy bez tržní produkce mléka, citelně bychom poškodili jejich chovatele. Není možné, aby jim stát nejdříve něco slíbil, oni zainvestovali a nepřiznáním přímých podpor teď na nich učinil podraz. V Evropské unii se při přechodu na zjednodušený systém spočítají na každé farmě nejen její platby na ornou půdu, ale také na skot, ovce a kozy. Chovatelé jsou tak výrazně preferováni, a to je správné.
Vedle skotu obhajujete i vyšší podporu mléka, co žádáte?
Chceme, aby ministerstvo vyjednalo s Evropskou komisí, že se nám nebude krátit kompenzační platba na mléko na 25 procent, ale bude v plné, stoprocentní výši. Tato platba byla schválena letos v červnu, nebyla tedy součástí jednání v Kodani a nemělo by se na ni vztahovat 25procentní krácení. Snížení intervenčních cen másla a sušeného odstředěného mléka se nás bude dotýkat také hned po vstupu do unie. Chceme jen, aby se na nás vztahovala stejná pravidla jako pro ostatní členské státy.
Byli jste pro to, aby se z finančních zdrojů dorovnaných z národního rozpočtu poskytovaly platby nikoli na hektar zemědělské, ale orné půdy. Nebudou disproporce mezi nížinami a podhůřím?
Platby na ornou půdu jsou zapotřebí, abychom si zachovali konkurenceschopnost plodin, které se na ní pěstují. Když si srovnáváme zjednodušený systém včetně dorovnání ze státního rozpočtu s plnohodnotným systémem EU (a jedním referenčním výnosem), vychází nám, že při zvolené metodice budou zvýhodněny oblasti LFA. Chceme proto, aby Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky tyto parametry přepočítal. Opakovaně také připomínáme, aby se přehodnotily sazby na trvalé travní porosty v LFA, stanovené v Horizontálním plánu rozvoje venkova. Už jen kvůli tomu, že se vycházelo z výměry 4,2 milionu hektarů zemědělské půdy, avšak plocha přihlášená do evidence je podle předběžných informací asi o milion hektarů menší. Kdybychom jen z tohoto důvodu nepřehodnotili sazby na TTP, nevyčerpáme čtvrtinu prostředků. Do Bruselu ale budeme jako republika odvádět sto procent.
Ministerstvo nepočítá ani s dosavadním rozsahem uvádění půdy do klidu, co tomu říkáte?
Myslím si, že by měl být povinný set-aside ve výši deset procent, stejně jako platí v EU. Máme pro tento systém zavedená určitá pravidla, kontrolní mechanismy, zemědělci jsou na něj zvyklí. Přes tento program se podporovalo nepotravinářské užití zemědělské produkce a jeho přerušení může vést k vyšším osevům ploch s obilím. Stejně se k tomuto systému budeme v dalším roce vracet. Navíc mám obavu, aby se vše za půl roku nepřehodnotilo a stát na nás povinný set-aside nepovažoval už příští rok na jaře. Zemědělci by pak museli vyřadit třeba velmi produkční plochy, které si připravili pro intenzivní plodiny.
Spokojujete se s ujišťováním ministerstva, že přes zpoždění při budování platební agentury a IACS bude administrativa připravena včas?
Jistěže se obávám, aby to tak bylo. Nedovedu si ale představit, že bychom nebyli schopni peníze čerpat. Je ovšem zarážející, jak velký rozsah půdy není nahlášený v evidenci. Přitom všichni byli informováni, jak je to důležité, že jde o peníze. Důvod, proč se někteří zemědělci nezaregistrovali, může být i ten, že dluží státu či jiným institucím a pak ani nemají šanci na dotace dosáhnout. Podmínka bezdlužnosti platí jen pro zemědělce, třeba průmysl nic takového ve svém sektorovém operačním plánu nemá. Snažíme se, aby se tato povinnost, zakotvená v zákonu o zemědělství, zrušila.