09.06.2005 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora včelařů

Několik možností podpory chovu včel nabízí nařízení vlády č. 197/2005 Sb., účinné od 25. května letošního roku. Z peněz Evropské unie je možné jeho prostřednictvím získat peníze na vzdělávání včelařů, boj proti varroáze, kočování včelstev, jejich obnovu i na rozbory medu. Cílem opatření je rozšířit chov včel a zlepšit produkci medu. Žádost o dotaci podává do konce června Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu Český svaz včelařů (ČSV).

Podle Jiřiny Roudnické z ministerstva zemědělství i Miloslava Peroutky, tajemníka ČSV, může dotaci dostat i chovatel, který není členem svazu. Žádat o podporu na v nařízení uvedená opatření však musí prostřednictvím ČSV. Jak Roudnická vysvětlila, nařízení obsahuje celkem pět opatření. V rámci opatření nazvaného technická pomoc může ČSV dostat dotace na pořádání vzdělávacích kurzů a přednášek pro chovatele včel a seminářů pro funkcionáře svazu. Dále je možné získat podporu na nákup zařízení pro stáčení, zpracování a skladování medu (např. medomet, míchačka, pastovací zařízení, odvíčkovací zařízení, dekantační nádoba, čerpadlo, tepelná komora, plnička, zařízení pro chlazené sklady). Investice musí činit nejméně 50 tisíc korun. Na technickou pomoc má fond letos celkem k dispozici devět milionů korun. Pokud úhrn žádostí tuto částku nepřekročí, dotace na investice do zmíněných zařízení by měly činit 35 procent skutečných nákladů, nejvýše 100 tisíc korun. Další z podporovaných opatření je boj proti varroáze. Je možné získat nejen úhradu nákladů spojených s aplikací aerorosolu při léčení nebo prevenci choroby, ale také peníze na prostředky k prevenci a léčbě používané. Jde například o aerosolový vyvíječ a formidol. Fond také zaplatí vypracování studie zaměřené na sledování genetické odolnosti proti roztoči Varroa destructor a na monitoring používaných léčiv. Na toto opatření může SZIF letos rozdělit celkem 8,96 mil. Kč. Na jedno včelstvo počítá s úhradou výdajů ve výši deset korun, při zakoupení zmíněných prostředků by bylo možné uhradit až 70 procent ceny. SZIF může také poskytnout podporu na racionalizaci kočování včelstev. Ta se jednak vztahuje na investice do zařízení určeného pro kočování (nejméně v hodnotě 50 tis. Kč) a na péči o kočovné stanoviště (minimálně od počátku dubna do konce září). Celkem jsou letos na toto opatření k dispozici dva miliony korun, pokud nároky na dotace tuto částku nepřevýší, pak bude možné získat 100 Kč na jedno kočovné včelstvo a do 35 procent pořizovací ceny na zařízení pro kočování —nejvýše 100 tisíc korun. Sdružení včelařů může také dostat peníze na rozbory medu v akreditovaných laboratořích (fond uhradí nejvýše čtyři rozbory na jednoho chovatele). V rámci opatření týkajícího se obnovy včelstev může fond poskytnout dotaci na chov autochtonních včelích matek (nejvýše 200 Kč na jednu prodanou matku).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down