V prvním roce po vstupu naší republiky do EU stoupne podpora domácího zemědělství při plném využití možnosti dorovnávat přímé platby zhruba o 8,5 miliardy korun proti současným zhruba 15,5 miliardy korun. Podpory každoročně porostou a v roce 2006 by měly dosáhnout 31,7 miliardy korun. Uvádí to ministerstvo zemědělství ve svých předběžných propočtech.
Pozice českých zemědělců bude po vstupu České republiky do Evropské unie podle ministra zemědělství Jaroslava Palase dobrá. Také podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky bude situace zemědělců zřejmě lepší než nyní, ale jejich pozice nebude srovnatelná s kolegy ze současných členských zemí.
Pokud jde o zemědělské výrobní kvóty, je podle náměstka MZe Miroslava Tomana největším úspěchem zvýšení limitu pro mléko, a to proti prvnímu návrhu EU řádově o 177 tisíc tun na 2,68 miliónu tun. Podle něj nám tím vzniká rezerva vůči současné produkci řádově 11 procent. Proti počáteční nabídce unie se dále zvýšila česká kvóta pro masné krávy řádově o 71 procent na 90 300 kusů. Česká strana původně požadovala 230 000 kusů. Čeští vyjednavači prosadili také zvýšení práva na zvláštní prémie u býků a práva na porážkovou prémii pro dospělý skot nad současnou produkci ČR. Jednání přinesla rovněž nárůst národní kvóty u ovcí, lnu a škrobu proti původnímu návrhu EK.
Dohodnuté limity zpravidla nedosáhly výchozích českých požadavků. Například pro cukr bylo vyjednáno ročně 455 tisíc tun proti české žádosti 505 tisíc tun, když se nepodařilo zvýšit vývozní limit ze zhruba 13 000 tun na žádaných 60 000 tun.
ČR bude moci podle výsledků Kodaňského summitu navýšit v letech 2004 až 2006 přímé zemědělské podpory ze státního rozpočtu a z peněz na rozvoj venkova na 55, 60 a 65 procent úrovně EU. Například u ovcí, krav a škrobu však mohou čeští zemědělci dostat stejné podpory jako kolegové z EU. Samostatné přímé platby z unijního rozpočtu zůstaly na 25, 30 a 35 procentech, tedy ve výši původního návrhu. Nic se však podle Palase zatím nezměnilo ani na desetiletém přechodném období pro plné přímé platby z EU.