10.02.2012 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpoří začínající včelaře

Začínající včelaři v Olomouckém kraji mohou i letos požádat Olomoucký kraj o finanční příspěvek na nákup úlů, včelstev či vybavení. Hejtmanství pro ně stejně jako loni vyčlení 400.000 korun. Cílem je zvýšit počet a kvalitu včelstev v regionu, sdělil mluvčí hejtmanství Ivo Heger.

 "Dotace kraje může dosahovat až do poloviny vynaložených nákladů na chov, maximálně ale může jít o 10.000 korun," uvedl mluvčí. Příspěvek je určen začínajícím včelařům starším 18 let s trvalým bydlištěm v Olomouckém kraji, kteří k 1. lednu letošního roku nevlastnili žádná včelstva. Finanční podporou chce hejtmanství přivést do Českého svazu včelařů nové mladé členy.
Olomoucký kraj včelaře finančně podpořil loni a také například v letech 2008 a 2009.
Podle informací Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj je v regionu zhruba 3686 stanovišť včelstev. Poměrně příznivá je situace ohledně výskytu nemoci varroázy, která se vyskytuje v malé míře. Větší hrozbou je pro včelaře mor včelího plodu. "Loni jsme v Olomouckém kraji zaznamenali 31 ohnisek této nemoci, která zasáhla 240 včelstev. Ta musela být utracena a spálena. Letos očekáváme obdobnou situaci," řekla Hana Brázdová z Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj. Nejvíce ohnisek bylo na Šumpersku. V roce 2010 se mor včelího plodu objevil ve 30 ohniscích a postihl 264 včelstev.
Zájemci o příspěvek kraje, jehož minimální výše je 3000 korun, mohou podávat žádosti do 15. března.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down