Podporu obnovitelných zdrojů vypíše ERÚ až po notifikaci

Energetický regulační úřad (ERÚ) vypíše podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v České republice pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise – notifikaci. Uvedla to předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Cenové rozhodnutí úřad podle ní plánuje vydat do konce září. Úřad odmítal rozhodnutí řadu měsíců vydat i loni, nakonec tak učinil až po nařízení vlády v závěru roku.

Vitásková upozornila, že jenom za letošek byla podpora celkem 45 miliard korun z veřejných financí, s platnou notifikací jsou přitom rozdělovány pouze tři miliardy korun. Zbývajících 42 miliard se podle ní vyplácí nezákonně. K dnešnímu dni může podle ní nezákonná podpora činit 30 miliard korun.

Náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská v úterý uvedla, že podle informací ministerstva z Evropské komise by notifikační rozhodnutí pro zdroje uvedené do provozu od 1. ledna 2016 měla být vydána nejpozději do konce srpna, notifikační rozhodnutí pro staré obnovitelné zdroje energie nejpozději do konce září. Komise podle ní situaci v ČR pečlivě sleduje a chce předejít problémům.

Vyjádření Kovačovské v úterý přivítala Komora obnovitelných zdrojů energie, Hospodářská komora ČR i Teplárenské sdružení ČR. Podle ředitele teplárenského sdružení Martina Hájka by ale ERÚ měl připravit cenové rozhodnutí pro podporu všech typů podporovaných zdrojů energie, včetně těch, kde nebude notifikační řízení do září uzavřeno.

Výplatu podpory obnovitelných zdrojů energie zajišťuje v Česku od roku 2013 operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu OZE od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno již více než 205 miliard korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *