Podle zemědělského výboru Evropského parlamentu nepostupovala Evropská komise při výpočtu produkčních kvót pro budoucí nové členy zcela správně a měla by být velkorysejší. I přesto by však kandidátské země měly mít po po vstupu nárok pouze na část přímých podpor pro své zemědělce, nikoli však plné částky, soudí Evropský parlament.
Podle předsedy výboru Josepha Daula z Francie musí Evropská unie novým členům po vstupu zajistit rovné zacházení. Tato zásada není v rozporu s tím, že přímé podpory budou zaváděny jen postupně. Daul pochbuje, že zemědělci v kandidátských zemích budou ochotni platit stejné mzdy, sociální dávky a odvody jako jejich kolegové v EU. Zemědělský výbor EP ve schválené rezoluci usoudil, že výplata stoprocentních přímých podpor by pro rolníky v nových zemích byla škodlivá, podvázala by jejich chuť do práce a zemědělské reformy.
Domnívá se však, že by nováčkové měli dostat víc peněz na tzv. zemědělský rozvoj, tedy na projekty, jejichž cílem je rozvíjet aktivity, které udrží lidi na venkově, i když už nebudou
hospodařit na půdě.
Evropskou komisi výbor vyzval, aby při stanovení výrobních
kvót dbala na to, že nepovedou k takovému poklesu výroby, který by si vynutil nárůst dovozu potravin, na něž se kvóty vztahují. Mělo by být možné kandidátům povolit vyšší kvóty, než jaká byla jejich výroba v referenčním období; při stanovování kvót by se mělo přihlédnout k výrobnímu potenciálu a trendu spotřeby.
Zvlášť by měla komise podle EP posuzovat situaci zemí, které snížily výrobu, aby dosáhly vysoké konkurenceschopnosti. Neměly by být za tuto snahu penalizovány nižšími kvótami ve srovnání se státy, které zemědělství nereformovaly.