09.03.2009 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpory od dubna

Programy podpory zemědělcům prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) by měly být spuštěny v dubnu. Potvrdil to ministr zemědělství Petr Gandalovič na v pořadí sedmém Selském sněmu, který pořádala Asociace soukromého zemědělství ČR v Litoměřicích.

„Současnou kritickou situaci v zemědělství rozhodně nebereme na lehkou váhu,“ prohlásil s tím, že PGRLF má k dispozici 2,5 miliardy korun a v současnosti se dopracovávají příslušná opatření pro nové podpůrné programy. Podle ministra tyto finance jsou určeny na podporu provozního financování, a to jak na záruky provozního úvěru, tak na dotace úroků. Dalším programem bude i podpora zpracovatelů formou dotovaného odkupu pohledávek. Tímto způsobem by se mělo přispět k řešení přechodného nedostatku vlastních finančních zdrojů u zemědělců, způsobeného stále prodlužující se dobou splatnosti ze strany zpracovatelů. „Máme připravené i bonusy pro ty, kdo mají větší zatížení velkou dobytčí jednotkou,“ poznamenal. Program musí ale ještě schválit vláda. Ministr zdůraznil, že úkolem těchto opatření je pomoci překlenout nejkritičtější období. „Jde jen o odsunutí problému,“ upozornil. Podle něj efektivita českého zemědělství je v porovnání s efektivitou původních zemí Evropské unie v řadě případů nižší ne proto, že bychom kromě produkce prasat měli výrazně nižší dojivost, či výnosy. „Jde o to, že vyvážíme surovinu a vrací se nám výrobek s vyšší přidanou hodnotou,“ řekl. Klíč je v českém potravinářství, pokud nebude stabilní, budou na tom zemědělci biti, doplnil Gandalovič.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down