04.10.2001 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpůrný a garanční fond hledá evropskou tvář

S přibližujícím se vstupem do Evropské unie bude třeba najít formu, jak zachovat Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) i po začlenění České republiky do evropských struktur. Řekl to dnes ministr zemědělství Jan Fencl při vyhodnocení činnosti PGRLF s tím, že zachování fondu je záležitostí zcela nezbytnou, protože bankovní záruky, které poskytl, portrvají ještě patnáct až dvacet let.

Jeho úřad však nyní zvažuje, zda činnost fondu s členstvím v unii utlumit nebo ji naopak rozšířit a využít ho k zajišťování některých národních programů podpory v rámci společné zemědělské politiky unie.
V minulém roce přesáhl objem nových úvěrů poskytnutých bankami s podporou fondu pět miliard korun a fond vykázal zisk 39 milionů korun. Podle ministra bylo loňských 1539 žádostí o podporu sice nejnižší počet za dobu působení fondu, ale spolu s tím zásadně zvýšila kvalita podnikatelských záměrů což razantně snížilo riziko budoucího plnění garancí ze strany PGRLF. Od počátku působení v roce 1994 do konce loňského roku přijal fond celkem 16 735 žádostí o podporu, z toho jich bylo 15 372 schváleno. Za stejné období se tak podařilo získat úvěrové prostředky s podporou fondu ve výši 68,1 miliardy korun. K tomu fond vydal garance bankám za 23 miliard a poskytl dotace úroku ve výši 15,9 miliardy korun. Za své klienty uhradil z titulu vydaných garancí bankám téměř 2,5 miliardy korun. Po dobu své existence spolupracoval PGRLF s 56 bankami, přičemž podle počtu žádostí i podle výše zprostředkovaného úvěru byl nejaktivnější Komerční banka, GE Capital bank a Česká spořitelna.
„Fond tak ve spolupráci s příslušnými organizačními složkami Ministerstva zemědělství v praxi dokazuje, že lze s velmi nízkými náklady zajišťovat relativně jednoduché formy podpory, které přinášejí konkrétní okamžité efekty u významné skupiny podnikatelů v zemědělství“, řekl Fencl a dodal, že fond se stal jednou z mála organizací „veřejných financí“, která je hodnocena jako stabilní, bonitní a bez hrozby negativního dopadu do bilance státního rozpočtu. Pro zbytek letošního roku vidí ministr jako hlavní úkol fondu rozšířit podporu zpracovatelskému průmyslu při udržení rozsahu ostatních dotačních titulů a cílené zaměření na kontrolní činnost fondu. Rezervy jsou podle něj v rozšíření spolupráce s bankami a dalšími institucemi a v propagaci činnosti fondu.
PGRLF byl založen na základě usnesení vlády ČR v roce 1993 jako akciová společnost, jejímž jediným akcionářem je MZe. Hlavní činností fondu je poskytování podpor ve formě dotací úroků a garancí části jistiny úvěrů na ekonomicky návratné podnikatelské záměry subjektů z resortu zemědělství a na tuto činnost dostává také dotaci ze státního rozpočtu. Podpory jsou poskytovány v souladu s programy schválenými jediným akcionářem, podle jednoznačně stanovených podmínek. Kromě této hlavní činnosti se Fond zapojil i do řešení následků povodní z let 1997 a 1998, když poskytl jednorázové půjčky na obnovu hospodaření postiženým subjektům, nebo když jednorázově skupoval pohledávky od prvovýrobců za zkrachovalými zpracovateli.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down