03.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpůrný a garanční fond rychle pomáhá

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond zůstává i po vstupu do Evropské unie významným nástrojem při financování zemědělců. V uplynulém roce vyřídil výrazně více žádostí než v předchozích letech. Předností fondu je, že při podpoře investic je oproti evropským programům pružnější.

Vloni vyřídil PGRLF podle předsedy představenstva a ředitele Lubomíra Netolického přes 2200 žádostí, zatímco obvykle jich za rok bývalo 1800 až 1900. Včetně pojištění se počet žádostí blíží sedmi tisícům. Na podporách (již bez pojištění) fond za minulý rok vyplatil asi 750 milionů korun. „Protože dotace ze státního rozpočtu činila místo přislíbené miliardy jen 620 milionů korun, vydali jsme z naší rezervy 130 milionů, abychom nemuseli měnit podmínky podpor nebo zastavovat příjem žádostí,“ konstatoval Netolický.
Pro letošní rok má PGRLF získat ze státního rozpočtu 601 milionů korun. „Pokud by tyto prostředky nestačily, sáhneme opět do vlastních rezerv,“ slibuje ředitel fondu, který má takto k dispozici asi pět miliard korun. PGRLF se má rovněž spolupodílet na doplacení přímých plateb.
Hlavní činností PGRLF bude v letošním roce podpora nákupu půdy a pojištění. Pokračovat budou i investiční programy. Fond bude podporovat investice, na něž nelze získat podporu z operačního programu zemědělství. Týká se to nákupu traktorů, secích strojů, sklízecích mlátiček a adaptérů, sklízečů cukrovky, strojů pro minimální zpracování půdy, linek a technologií pro skladování objemných krmiv.
Na program Půda fond přijal v minulém roce 168 žádostí, přičemž s 58 zájemci uzavřel smlouvu a 29 uchazečům vydal příslib. „Výměra nakupované půdy dosáhla 7490 hektarů,“ informoval Netolický. Doplnil, že za loňský rok fond vydá na tento program prostředky do sto milionů korun. Na letošek už počítá s 500 miliony korun. „Další desítky až stovky zájemců o nákup pozemků již jednají s bankami o poskytnutí hypotečních úvěrů. Po počátečním opatrném tempu program nabírá na rychlosti,“ řekl ředitel PGRLF. Naznačil také, že se uvažuje o drobných technických úpravách, které by zjednodušily velmi složitý administrativní postup.
Novinkou pro letošní rok je, že od 1. ledna mohou úvěry s podporou PGRLF poskytovat pouze banky, které s ním mají uzavřenou smlouvu. Ke konci roku to byly Živnostenská banka, Raiffeisenbank, Waldviertler Sparkasse von 1842, Oberbank, Volksbank, HVB Bank Czech Republic, Komerční banka, ČSOB, GE Capital Bank a ABN AMRO Bank N.V. Před podpisem jsou Česká spořitelna a Citibank. „Další banky, které projeví zájem, se mohou o spolupráci průběžně zajímat,“ uvedl Netolický. Upozornil také, že tato podmínka se netýká hypotečních úvěrů na nákup půdy, kde vztah se šesti bankami má fond upravený zvláštní smlouvou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down