Podpůrný fond letos poskytne na úvěry dotace až do 480 milionů korun

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond letos plánuje spustit nová kola žádostí o investiční a provozní úvěry. Plánuje zemědělcům půjčit, stejně jako v loňském roce, kdy nové podpory spustil, až 480 milionů korun. Uvedl to předseda představenstva fondu Zdeněk Nekula. Průměrná výše půjčky, která se může u investičních úvěrů vyšplhat až na deset milionů korun, je podle údajů z roku 2016 kolem jednoho milionu korun. Nejčastěji o peníze žádají malé a střední podniky. Provozní úvěry mají dvouletou splatnost, investiční až patnáctiletou.

Nekula sdělil, že počítají s tím, že letos budou příjem žádostí otevírat dvakrát, aby se předešlo tomu, že klienti budou podávat žádosti, které nebudou dostatečně připravené. Poprvé přibližně v pololetí, podruhé pak na podzim.

Fond v předloňském a loňském roce spustil dvanáct nových programů, celkem jich tak nabízí šestnáct. Letos nové programy spouštět nehodlá, portfolio podpor je podle Nekuly aktuálně již dost široké.

V loňském roce převýšil počet žádostí o úvěry předpoklady fondu. Podle Nekuly kolovala mezi zemědělci fáma, že fond rozdává peníze. Po seznámení odborné veřejnosti s tím, že možné snížení jistiny úvěru v režimu de minimis, kterou může stát poskytnout jednomu podniku v maximální hodnotě 15 000 eur (tedy přibližně 405 000 korun) za tři po sobě jdoucí účetní období, aniž by to Evropská unie pokládala za nepovolenou podporu, se dává jenom v případě finančního zdraví žadatele o úvěr, zájem částečně opadl.

Úroky v těchto úvěrech by se měly pohybovat mezi 1,06 a 4,46 procenta ročně podle klientovy bonity.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down