16.10.2006 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podraz na pěstitele cukrovky

Generální ředitel cukrovarnické skupiny Eastern Sugar Matthew Trilling minulý týden oznámil, že společnost uvažuje kvůli omezení výroby cukru v Evropské unii o uzavření svých pěti závodů ve střední Evropě včetně České republiky. Podle ministerstva zemědělství by to znamenalo ztrátu soběstačnosti naší země ve výrobě cukru.

Skupina Eastern Sugar u nás zaměstnává asi 400 lidí v cukrovarech v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci. Jejich uzavřením by se tuzemská produkce cukru snížila o téměř 102,5 tisíce tun. Na národní cukerní kvótě, která umožňuje České republice vyrábět ročně 454 tisíc tun cukru to představuje podíl 22,5 procenta, přičemž domácí spotřeba činí 380 tisíc tun. "Pro její uspokojení by bylo nutné ročně dovážet 28 tisíc tun cukru," uvedlo ministerstvo zemědělství.
"Vzhledem ke snížení cen cukru ze strany Evropské unie a plánů na snížení výroby cukru o čtyři miliony tun nevidíme pro tyto (středoevropské) závody žádnou ekonomickou budoucnost," zdůvodnil Trilling rozhodnutí společnosti. Skupina Eastern Sugar se současně chystá odejít také ze Slovenska, kde její podíl na národní cukerní kvótě představuje 34 procent, a z Maďarska, kde se tak produkce cukru sníží zhruba o sto tisíc tun, což znamená čtvrtinu tamní národní kvóty. Na Slovensku a v Maďarsku firma má také asi 400 pracovníků.
Eastern Sugar zahájila konzultace se zaměstnanci svých pěti závodů s cílem požádat o peníze zrestrukturalizačního fondu EU, uvedl Trilling. Podle mediální agentury, která společnost zastupuje, zatím není o uzavření závodů rozhodnuto a nynější kampaně cukrové řepy v závodech prý nejsou ohroženy. V případě, že by k uzavření došlo, firma prý nabídne zaměstnancům sociální program – například by zřídila v závodech zprostředkovatelny práce a poradenská střediska.
Náměstek ministryně zemědělství Stanislav Kozák považuje krok Eastern Sugar za podraz na 184 dodavatelů cukrovky. Společnost údajně nepřizvala k jednání o plánu a harmonogramu restrukturalizace některé státní organizace. "Ministerstvo zemědělství i Státní zemědělský intervenční fond dostaly zprávu o konzultaci až po jejím uskutečnění," uvedla mluvčí MZe Táňa Králová.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jan Veleba je to „bezprecedentní rozhodnutí“, protože se týká právě pouze střední Evropy. „Jestli to opravu Eastern Sugar udělá, je to faktická ukázka politiky EU vůči novým zemím. Může to začít reformou cukru a skončit reformou u jakýchkoli jiných komodit. Domnívám se, že jde o to, aby se ještě výrazněji utlumila zemědělská výroba v nových členských zemích a aby sem mohly vyvážet svoje přebytky země původní patnáctky,“ řekl Veleba. Komora podle něj hodlá připravit vystoupení proti tomuto kroku na Kongresu evropského zemědělství ve Štrasburku, který začíná 16. října, a chce o této situaci jednat s politiky včetně prezidenta republiky Václava Klause. Dalším negativní důsledkem je podle Veleby pokles ploch cukrovky, která dnes zaujímá asi 60 tisíc hektarů, přičemž náhradní plodinou by se na nich zřejmě stalo obilí, kterého jsou už nyní zpravidla přebytky.
Jako ránu pod pás vnímají prohlášení společnosti Eastern Sugar také pěstitelé cukrovky zejména proto, že firma nehodlá prodat svoji výrobní kvótu tuzemským producentům, ale chce ji vrátit za kompenzaci Evropské unii. Podle předsedy moravského svazu pěstitelů cukrovky Josefa Uchytila je zřejmé, že unijní cukerní reforma by tak měla jít na vrub pěstitelů v nových členských zemích. Také oficiální stanovisko Svazu pěstitelů cukrovky ČR k celé záležitosti konstatuje, že důvody plánovaného uzavření cukrovarů jsou zřetelně zástupné, o čemž svědčí i to, že „společnost má pěstitelské zázemí ve východních Čechách a na moravské Hané, která půdními a klimatickými podmínkami, umem řepařů a tradicí pěstování cukrovky, jednoznačně a prokazatelně patří k těm nejlepším řepařským rajonům v Evropě“. Svaz proti rozhodnutí Eastern Sugar důrazně protestuje. Uvádí, že by „uskutečnění záměru těžce poškodilo české zemědělství a potravinářství a následně spotřebitelskou veřejnost“ , a obrací se s naléhavou výzvou o pomoc na všechny kompetentní orgány v České republice, aby pomohly obhájit konkurenceschopné domácího řepařství a nedopustily výprodej kvóty cukru ze země.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down