Převod pohledávky státu za Setuzou na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) včera schválila dozorčí rada České konsolidační agentury (ČKA). Pohledávku ve výši 4,1 miliardy korun převedla za cenu stanovenou expertním posudkem 465 milionů korun. Předtím ale byl ve stejném dnu odvolán na schůzi Poslanecké sněmovny z funkce předsedy dozorčí rady Vlastimil tlustý z ODS a bývalý poslanec ODS Vladimír Doležal. Oba se stavěli proti převodu Setuzy.
Návrh na odvolání obou členů předložili poslanci ČSSD. Tlustý požadoval prodej dluhu Setuzy ve standardní soutěži. Naopak vláda chce, aby podpůrný fond po koupi pohledávky s její pomocí usiloval o získání podílu v Setuze. Ta ale dluh v současnosti neuznává a odstoupila totiž od notářského zápisu uzavřeného s ČKA, v němž dříve dluh uznala. Podle názoru ČKA je odstoupení neúčinné, představenstvo Setuzy se ale rozhodlo dosáhnout platnosti tohoto kroku žalobou.
Přeměna pohledávky na akcie také vyžaduje dohodu a souhlas současných vlastníků potravinářské firmy, kterou nyní prostřednictvím Českého oleje ovládá skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Pitr ale dříve uvedl, že řešením vztahů Setuzy se státem by mohl být spíš prostředník v podobě nového investora. K převodu pohledávky na PGRLF Pitr soudí, že rozhodnutí dozorčí rady ČKA nic neřeší, jen prohlubuje probíhající spory. Stát podle něj navíc riskuje, protože vzhledem ke sporům o její platnost jde o pohledávku s právní vadou. Pozice každého další věřitele je horší než současná pozice ČKA, dodal.
Přednostní právo na koupi Českého oleje, který ovládá přes devadesát procent akcií Setuzy, tak získala PPF Investments. Opce byla sjednána na šest měsíců, během kterých chtějí obě strany vyřešit právě čtyřmiliardovou pohledávku státu za potravinářskou firmou. PPF Investments podle svého vyjádření za pohledávku nabídla 570 milionů korun, tedy o 105 milionů více než zaplatí PGRLF. O koupi vyjádřila zájem také rakouská investiční společnost HMH.