30.08.2013 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pojištění výhodou pro obě strany

Podstatné pro hodnocení pojištění hospodářských zvířat v roce 2012 je skóre pojistného k pojistnému plnění. Pojišťovny vybraly na pojistném 239 milionů korun a jako náhradu za škody vyplatily jen 90 milionů korun. To je víc než příznivý výsledek pro pojistitele. Škodní průběh totiž činil 38 procent. A nejde jen o jeden rok, neboť v časové řadě od roku 2001 do 2012 nepřesáhl nikdy 55 procent. Stěžovat si nemohou ani pojištění chovatelé, neboť v důsledku nebezpečných nákaz obdrží náhrady v rámci komerčního pojištění i podle veterinárního zákona a mohou tak obnovit chov.

Propojištěnost hospodářských zvířat neboli podíl počtu pojištěných zvířat k celkovému počtu chovaných hospodářských zvířat v České republice se v průměru dlouhodobě pohybuje na úrovni 80 procent. „Z toho je patrné, že podpora pojištění hospodářských zvířat přinesla žádoucí rozvoj pojistného trhu v segmentu zemědělského pojištění,“ konstatoval náměstek ředitele pro úsek Věda a výzkum Ústavu zemědělské ekonomiky a informací Ing. Václav Vilhelm, CSc., v aktuální analýze zaměřené na vývoj zemědělského pojištění na českém trhu.

Předepsané pojistné 
Předepsané pojistné za zemědělské pojištění se zvýšilo podle Ing. Vilhelma v roce 2012 o více než dvě procenta především vlivem nárůstu v pojištění plodin téměř o čtyři procenta, výběr pojistného za pojištění zvířat naopak o více než tři procenta klesl. „K růstu pojistného u pojištění plodin přispěl nárůst pojištěných ploch. U pojištění zvířat pokles pojistného reaguje zejména na pokračující pokles stavů prasat,“ komentuje loňský vývoj předepsaného pojistného v analýze Ing. Vilhelm. Poznamenal, že předepsané pojistné za rok 2012 je odhad zpracovaný na základě údajů z České asociace pojišťoven za Českou pojišťovnu, a. s., ČSOB Pojišťovnu, a. s., Generali Pojišťovnu, a. s., a Hasičskou vzájemnou pojišťovnu, a. s., údajů z Kooperativy pojišťovny a Podpůrného a garančního lesnického a rolnického fondu (PGRLF) o výši pojistného uplatněného v žádostech o dotaci. Agra pojišťovna, organizační složka pojišťovny Österreichische Hagelversicherung, VVaG, údaj o předepsaném pojistném a vyplaceném plnění za rok 2012 neposkytla.

Pojistné plnění, škodní průběh
 
Z celkem předepsaného pojistného za plodiny i zvířata za rok 2012, které dosáhlo 1255 milionů korun, vyplatily pojišťovny 1160 milionů korun (graf 1). „Pojistné plnění ze zemědělského pojištění (plodin a hospodářských zvířat) v roce 2012 odhadem představovalo 92 % předepsaného pojistného, čímž se škodní průběh v roce 2012 zvýšil o 40 procentních bodů proti roku 2011,“ informoval Ing. Vilhelm. (graf 2).
Z analýzy dále vyplývá, že předpis pojistného pouze v sektoru pojištění hospodářských zvířat se vloni snížil na 239 mil. Kč z 247,6 mil. Kč v roce 2011. Pojistné plnění pojistitelů kleslo na 90 mil. Kč ze 100,6 mil. Kč o rok dříve. Škodní průběh se snížil na 38 procent, zatímco v roce 2011 dosáhl 41 procent. Z časové řady vývoje pojištění hospodářských zvířat ČR v letech 2001 až 2012 (tabulka) vyplývá, že pojišťovny jsou ekonomicky v plusu, vyplácejí za náhrady škod méně, než přijímají od zemědělců v pojistném. Příznivý škodní průběh pro pojišťovny potvrdil také Ing. Vilhelm. „K výskytu nákaz většího rozsahu v chovech zvířat v roce 2012 stejně jako v roce 2011 nedošlo,“ uvedl.
Podpora pojištění
 
V rámci programu Podpora pojištění poskytuje PGRLF od roku 2004 podporu pojištění plodin a hospodářských zvířat.
Úroveň podpory, která se odvíjí od výše zaplaceného pojistného, v roce 2012 činila 40 % nákladů na pojištění hospodářských zvířat pro případ uhynutí nebo utracení v důsledku živelních škod, nebezpečných nákaz nebo jiných hromadných onemocnění infekčního nebo parazitárního původu. Soukromé pojištění se vztahuje i na případy utracení nebo nutného poražení zvířat v důsledku nebezpečných nákaz, kompenzované státem podle zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči. „Kompenzace od státu spolu s případným plněním ze soukromého pojištění tak postiženým chovatelům zpravidla pokrývá jak vlastní škodu na zvířatech, tak i další vznikající škody v důsledku přerušení provozu živočišné produkce,“ zdůvodnil opodstatněnost komerčního pojištění analytik Ústavu zemědělské ekonomiky a informací.
V loňském roce dosáhla podle analýzy státní podpora na část uhrazeného pojistného na komerční pojištění plodin i zvířat 290 milionů korun s tím, že dotace ze zaplaceného pojistného činila 23 procent. To proti předcházejícímu roku představuje snížení o necelou polovinu. Stát vyplatil z celkových dotací na plodiny a zvířata z výše 290 milionů korun na pojištění zvířat 63 mil. Kč, což je méně než pětina z celkového objemu dotací.
Předmětem státní dotace není pojištění jednotlivých škod na zvířatech, jako jsou například úrazy, neinfekční nemoci a porodní škody, sdělil Ing. Vilhelm. A jaká rizika nepojistí zase pojišťovny? „Jsou to zejména rizika spojená s cenovým vývojem, tedy v praxi pokles cen komodit živočišné výroby. Dále u většiny hospodářských zvířat na rozdíl od koní nebo zvířat v zájmovém chovu (psů či koček) nejsou předmětem pojištění náklady na jejich léčení,“ doplnil analytik.
Podpora PGRLF se poskytuje zemědělským podnikatelským subjektům splňujícím parametry malého nebo středního podniku, které jsou zemědělským prvovýrobcem. Celkový objem pojistného za pojištění plodin a hospodářských zvířat předepsaného pojišťovnami je proto vyšší než objem pojistného uplatněného v žádostech o dotaci z PGRLF.

Podíl pojišťoven na trhu
 
V roce 2012 nabízelo zemědělské pojištění, tedy plodin i hospodářských zvířat, několik komerčních pojišťoven (graf 3). Žádosti o podporu pojištění plodin a hospodářských zvířat z prostředků PGRLF podali klienti České pojišťovny, a. s., Generali Pojišťovny, a. s., Hasičské vzájemné pojišťovny, a. s., ČSOB Pojišťovny, a. s., Agra pojišťovny, organizační složky pojišťovny Österreichische Hagelversicherung, VVaG a Kooperativy pojišťovny, a. s. Je z něj patrné, že dominantní postavení si v roce 2012 udržuje stále Česká pojišťovna s 66,7% podílem na trhu zemědělského pojištění, loni měla ještě 68,8 procenta. Druhou pozici si drží Generali Pojišťovna, jejíž tržní podíl spadl meziročně o jeden procentní bod na 16,7 %. Na rozdíl od předcházejících dvou pojistitelů si v tržním podílu polepšila Agra pojišťovna, která svůj podíl meziročně zvedla z 10,3 na 11,6 %. Hasičská vzájemná pojišťovna má tržní podíl 2,5 %, což je o 0,3 procentního bodu méně než o rok dříve. Z nováčků na trhu zemědělského pojištění získala ČSOB Pojišťovna 1,5 % trhu a Kooperativa pojišťovna jedno procento.

 

Eva Kořínková Seifertová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down