Pojišťovna letos eviduje škody na plodinách za více než 640 milionů korun

Generali Česká pojišťovna. která pojišťuje dvě třetiny českých zemědělců, eviduje od začátku roku škody způsobené počasím na plodinách podle odhadu za více než 640 milionů korun. Číslo ještě není konečné, úrodě nejvíce uškodilo krupobití. Škody se svým rozsahem blíží k loňskému roku, který byl nejhorší za posledních 12 let. Na agrosalonu Země živitelka to novinářům řekla manažerka zemědělského pojištění společnosti Alena Stiborová.

"Uplynulá sezóna byla hodně ovlivněna extrémním počasím. Bylo registrováno 826 pojistných událostí, v praxi to znamená 83 000 hektarů poškozených porostů, které prohlédli naši likvidátoři," řekl Stiborová. Nejvíce poškodilo plodiny krupobití, celkem jde o 96 procent všech způsobených škod. Dubnové mrazy způsobily škody zejména na jahodách, místy i na ovoci. Ve srovnání s předchozími roky byly škody způsobené mrazem méně významné. Největší podíl všech škod byl na obilovinách, pojišťovna eviduje poškození 62 000 hektarů. Počasí poškodilo také například kukuřici nebo mák. Stiborová poukázala na to, že nejkritičtější dny byly 16. a 20. června, kdy bylo nahlášeno 233 pojistných událostí s odhadem plnění za 450 milionů. Velké škody jsou také ze 14. července. Těžce poškozeno bylo tehdy Benešovsko a Rakovnicko, nahlášeno bylo 75 událostí. Počasí působilo od začátku roku škody po celé ČR. "Zjednodušeně řečeno se dá říci, že jediným regionem, který nebyl plošně postižen, je severní Morava," doplnila Stiborová. V živočišné výrobě způsobily vysoké teploty škody chovatelům drůbeže. Škody působí hlavně přehřátí zvířat. Vysoké teploty zasáhly také chov ryb. Kvůli vysokým teplotám chybí ve vodě kyslík a rozvíjejí se infekční onemocnění. Sezóna živočišné výroby ale ještě není u konce.

Viceprezident Agrární komory ČR Leoš Říha na tiskové konferenci k výsledkům žní poznamenal, že při sklizni však počasí zemědělcům přálo. Poukázal rovněž na kvalitu českých produktů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down