22.07.2009 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pojišťovna vyplatí přes 200 milionů

Počasí letošního léta trápí zemědělce, kteří během posledního měsíce oznámili České pojišťovně (ČP) přes 500 škod za celkem více než 200 milionů korun. Polovinu jim už ČP zaplatila na zálohách. Uvedl to mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

"Naši likvidátoři v těchto dnech musí prohlédnout 25.000 hektarů půdy, přes kterou se přehnala nejenom voda, ale často i bouřka s vichřicí a krupobitím," uvedl ředitel zemědělského pojištění ČP Jiří Havelka. Současně je třeba zohlednit právě probíhající sklizeň, dodal s tím, že na některých místech například s řepkou, už v podstatě ani není co sklízet. Postiženi jsou i čeští a moravští rybáři, kterým vznikly škody na rybách v řádech mnoha milionů korun za vylité rybníky. Také likvidace těchto škod je náročná, protože specialisté ČP musí porovnat počet nasazených ryb s počtem těch, které v rybníku zůstaly. Likvidátoři v případech, kdy není možné škodu uzavřít, poskytují zálohy.
Na severní Moravě zase v těchto dnech mnoho majitelů skotu hledá zvířata, která velkou vodu přežila, ale proud, případně strach v nastalém zmatku, je odnesl jinam. Na Jesenicku například jeden z likvidátorů ČP dopátral několik telat až poté, co zaslechl jejich naříkání. Pojistné události chovatelům skotu způsobují také časté bouřky, při kterých se zvířata snaží semknout k sobě a nejednou pak do několika z nich udeří blesk.
Zhruba třetinu škod, které způsobily v minulých týdnech klientům pojišťoven velká voda, silný vítr či zásah blesku, již likvidátoři pojišťovacích ústavů vyřešili. Nejvíce škod je hlášeno ze severní Moravy a jižních Čech. Pojišťovny minulý týden odhadovaly, že počet pojistných událostí dosáhne 17 600 a celkové škody se přiblíží 1,9 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down