Pojišťovny a pojišťovací makléři vyčíslují škody způsobené mrazy

Silné mrazy, které v minulém týdnu zasáhly Česko, způsobily tuzemským zemědělcům škody za stovky milionů korun. Nejvíce poškozeny byly meruňky a vinná réva. Uvedli to pojišťovny a pojišťovací makléři.

Ředitel společnosti Renomia Agro Jiří Havelka uvedl, že nejvíce škod nají hlášeno z Bílovicka, Bzenecka a Znojemska. Letošní mrazy byly podle něj výjimečné nejen svojí intenzitou, ale i délkou trvání a rozsahem území, které zasáhly. Havelka připomněl, že vinnou révu lze proti jarnímu mrazu v ČR běžně pojistit. Ztráty nepojištěných vinařů tak jsou i dílem toho, že toto riziko podcenili. Jiná situace je podle něj u pěstitelů meruněk. Jejich pojištění proti jarním mrazům v tuzemsku zatím žádná pojišťovna nenabízí. Čeští ovocnáři by ho přitom jednoznačně uvítali, dodal.

Nejméně 30 milionů korun je připravena zaplatit Allianz vinařům, kterým víno pomrzlo ve vinařských oblastech doslova celoplošně, od Znojma až po Uherské Hradiště. Největší škoda je pět milionů korun, řekl ředitel zemědělského pojištění pojišťovny Martin Kábela a dodal, že vedle toho bude Allianz platit náhradu škody i zemědělcům, kterým pomrzla cukrová řepa.

Mluvčí Generali Jiří Cívka doplnil, že škody bude možné upřesnit až po provedení nezbytných prohlídek. Lze podle něj předpokládat, že budou několikanásobně překračovat první odhady. Poškození některých vinic je rozsáhlé. Ve vinicích na rovinách od Znojma po Uherské Hradiště je jich často poškozeno 70 až 100 procent, ‎ve výše položených vinicích kolem 30 procent.

Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík včera vyčíslil škody na stovky milionů. Rozsah škod však podle něj zřejmě nedosáhne úrovně roku 2011, kdy květnové mrazy poničily 60 procent výsadeb a ovocnáře připravily na tržbách o půl miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down