Pojízdné prodejny potravin v Plzeňském kraji pociťují menší zájem

Pojízdné prodejny potravin v Plzeňském kraji hlásí v pandemii, na rozdíl od velkých e-shopů Rohlík.cz a Košík.cz, menší zájem zákazníků. Mobilní obchody se pohybují hlavně na malých vesnicích, kde v nich nakupují senioři, kteří teď mají strach.

"Od podzimu se zájem propadl, je to znát na tržbách. Nakupovat chodí pořád většinou důchodci, kteří ve vsích zůstali. Teď jsou ale vystresovaní z každého kontaktu a není se čemu divit. Nemají informace a nemají se o co opřít," řekl Václav Vachuška z Dobrovolného svazku obcí Horažďovicko (DSO), jemuž prodejna patří. Svazek převzal prodejnu od bývalého provozovatele, který léta jezdil po obcích autobusem.
Prodejna zajíždí do 30 zastávek na Horažďovicku a Blatensku, kde už obchody dávno nefungují, lidé si mohou potraviny dopředu objednat. Podle Vachušky teď ale nebudou chodit nikam do té doby, než budou naočkováni oběma dávkami vakcíny. V prodejně je veškeré hygienické vybavení i teplá voda. Jezdí tři dny v týdnu dlouhé trasy.
Plzeňský kraj uhradil svazku v roce 2018 dvě třetiny ceny auta. Obce přispívají provozovateli čtvrtletně 2000 Kč. "Je to nejlevnější služba, která je dnes dostupná. Kdyby obce platily elektřinu a mzdu prodavače, měly by to daleko dražší," uvedl Vachuška. Řada obcí tvrdí, že prodejnu bude chtít, i kdyby k nim jezdila jen pro jednoho člověka. Pro DSO je nevýdělečná. "Bojíme se, aby se udržela. Lidé jsou vystrašení. Aby to nepřestalo bavit provozovatele. Zájem bude kolísat. Ale nakonec snad lidé přijdou, protože budou muset," řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down