23.07.2004 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokles ceny dříví zhoršil výsledky hospodaření Lesů ČR

Zhoršení hospodářských výsledků zaznamenal vloni Státní podnik Lesy České republiky. Na poklesu zisku téměř o polovinu a výnosů z provozní činnosti se podepsal pokles cen dříví. Ekonomický ředitel firmy Zdeněk Cába přičítá propad loňských tržeb kalamitě v letech 2002 a 2003. Dřevo z polomů se muselo urychleně zpracovat,a to způsobilo přetlak nabídky dřeva na trhu a poté snížení ceny dříví.

Loňský zisk se snížil téměř na 149 milionů korun a výnosy z provozní činnosti na 5,065 miliardy korun z předloňských 5,79 miliardy korun. Polomy u státních lesů představovaly objem 3,5 milionu metrů krychlových dřeva. Propad tržeb za dříví byl asi 700 milionů korun, upřesnil Cába.
V prvním pololetí letos Lesy ČR podle něj vytěžily zhruba 4,1 milionu metrů krychlových dříví. Za celý tento rok očekávají objem 7,425 milionu metrů krychlových.
Státní podnik se rozhodl změnit obchodní politiku, když vypověděl smlouvu s Hradeckou lesní a dřevařskou společností (HLDS), která pro státní lesy obchoduje zhruba 30 procent dříví. Smlouva s HLDS, v níž Lesy ČR drží padesátiprocentní podíl, má vypršet ke konci roku 2005.
Podnik již předložil zástupcům České asociace podnikatelů v lesním hospodářství teze nových obchodních smluv. Změna se týká platnosti obchodních smluv, která má být proti minulosti uzavírána na dobu určitou. Nový model má umožnit část objemu dříví prodávat na odvozním místě, nikoli "u pařezu" jako dříve.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down