10.07.2002 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokles na burze se zastavil

Po týdnech výrazných poklesů cen jatečných prasat došlo dnes na Obchodní burze Hradec Králové (OBHK) ke stabilizaci ceny této komodity. Obdobně jako při předchozím obchodování tak dnes bylo možné na burze koupit až 4320 kusů jatečných prasat za cenu 24500 Kč/t.
Dnes se na burze obchodovalo také s potravinářskou pšenicí a semenem řepky. Bylo možno koupit až 200 tun potravinářské pšenice za cenu 3250 korun za tunu a naopak prodat až 2000 tun semena řepky za 5500 korun za tunu. V obou případech se jedná o první nastavení cen na srpen.

Celkově se na dnešním burzovním shromáždění obchodovalo s obilovinami v hodnotě 650 tisíc korun, s olejninami v hodnotě 11 milionů korun a s jatečnými prasaty v hodnotě 23,6 milionu korun.

Trh s olejninami

Na trhu s olejninami se úroveň ORNP po řepce na srpen se pohybuje ve výši 20 kontraktů tj. 2000 tun. Proti minulému burzovnímu shromáždění se ORNP nezměnil. Na termínovém trhu byly návrhy kupních smluv staženy a začíná být obchodováno pouze v oblasti promptních obchodů.
Na burzovním shromáždění dne 10.7.02 byla CRNP u řepky na srpen je ve výši 5500 Kč/tunu a proti červencové kotaci se IRNP nezměnil. Je to podle našeho názoru první nastavení cen řepky pro novu sklizeň. Nyní očekáváme nastavení trhu pro měsíce do konce roku.
Jje patrné, že se cena poptávky po řepce od listopadu 01 udržovala výši okolo 7600 Kč/t a od nového roku byla patrná stagnující úroveň, která se potom počátkem dubna prudce zvýšila na úroveň 8200 až 8500 Kč. Od konce května 02 je patrný prudký pokles ceny a nastavení ceny pro novou sklizeň.

Trh s obilovinami
Na burze se začalo obchodovat s potravinářskou pšenicí. Je možno koupit 200 t v ceně (CRNP) na srpen ve výši 3250 Kč/t.

Luštěniny

S luštěninami se na burze neobchodovalo.

Trh s masem

Na burze byla registrována poptávka a nabídka po jatečních vepřích na termínovém i promptním trhu. Na promptním trhu je ORNP 320 ks vepřů. Na termínovém trhu je ORNP 4000 ks.

U červencové ceny zaznamenala burza u jatečných prasat prudký pohyb směrem dolů. CRNP jatečných vepřů na červenec je registrován ve výši 24500 Kč/t. To je proti minulému burzovnímu shromáždění zůstal nezměněn. Dá se jen spekulovat zda cena zůstane na této úrovni nebo její pokles bude pokračovat. Kotace dalších měsíců je uvedena na kurzovém lístku.

Byl nastaven termínový trh kótací registrované poptávky na květen, červen, červenec, srpen a září. To znamená, že prodávající má tak již nyní informaci o tom, za kolik je ochoten kupující jeho zboží koupit v jednotlivých měsících.

Z vývoje kótace je pravděpodobné, že se očekává pokles cen. V případě, že na termínový trh vstoupí další účastníci budeme vydávat grafy vývoje nabídky a poptávky podle jednotlivých měsíců.

Je patrná rozkolísanost trhu a tendence v poklesu ceny registrované nabídky a poptávky. Po stabilizaci patrně na základě velikonočních svátků se ceny vydaly směrem dolů.

Víte že …..

Proti zvyklostem, které uplatňovala burza v minulých burzovních zpravodajstvích a kursových lístcích je zavedena kvalitativně nová změna ve vykazování registrované nabídky a poptávky. Doposud jsme uváděli dvě cenové hodnoty a to cenu registrované nabídky a cenu registrované poptávky a v tyto dvě hodnoty byly uváděny také v grafech zobrazujících vývoj obchodování a danou komoditou. Vzhledem k tomu, že toto mnoho účastníků mátlo a zvyklosti na ostatních burzách jsou jiné, zavedla burza sledování registrované nabídky a poptávky v jedné hodnotě a to váženém průměru registrované nabídky a poptávky (zkratka CRNP). Tato hodnota bude uváděna také v grafech dokumentující vývoj cen dané komodity. Tato změna nám umožňuje přidat novou hodnotu (index) a to hodnotu změny váženého průměru registrované nabídky a poptávky proti minulému burzovnímu shromáždění (zkratka IRNP). Index se měří proti průměru registrované nabídky a poptávky u dané komodity se stejným měsícem a rokem plnění registrované na minulém burzovním shromáždění. Pokud není uvedena hodnota indexu je komodita na daný měsíc registrována poprvé. Kurzový lístek s touto změnou je vysvětlen v bloku „Víte že …“. Objem registrované nabídky a poptávky se sečítá (zkratka ORNP).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down