Pokles počtu chovaných prasat na jižní Moravě letos pokračuje

Tempo poklesu počtu chovaných prasat na jižní Moravě ani letos v prvním pololetí nezpomalilo. V chovech jich bylo sto tisíc, což je v meziročním srovnání o 11 275 méně. Ještě o dva roky dříve jich bylo 130 tisíc, vyplývá z dat, která zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Chovatelé dlouhodobě mluví o tom, že se jim chovy prasat nevyplatí, protože se realizační ceny většinou pohybují na hranici rentability či pod ní. Stavy skotu v minulých letech většinou mírně rostly, k letošnímu 30. červnu však poklesly o 1713 na 64.451.

Chovy se koncentrují

S poklesem chovu prasat souvisí i nižší množství odchovaných jatečných prasat. V tunách živé hmotnosti jich bylo 10.848, o rok dříve téměř o 2000 tun více. Průměrná hmotnost poraženého prasete se pohybovala okolo 117 kilogramů. Sestupný trend stále nižší výroby vepřového se však netýká celé České republiky. Zhruba od roku 2018 se celková výroba vepřového v zemi pohybuje podle dat ČSÚ okolo 110 000 až 115 000 tun za první pololetí. Chovy se tak koncentrují do větších a efektivněji fungujících farem.

Skotu se daří

Chovy skotu na jižní Moravě na rozdíl od prasat prosperují dobře a především produkce mléka bývá pro zemědělce v posledních letech zisková, i když výkupní ceny mléka kolísají. Již několik let se však nedostaly pod náklady. Proti loňskému prvnímu pololetí výroba mléka vzrostla o 3,9 milionu litrů mléka na téměř 107 milionů litrů, proti roku 2019 jde o nárůst o 15 milionů. Krávy denně nadojily v průměru 27 litrů, téměř o tři litry více než v roce 2019. K větší efektivitě přispívají investice do nových technologií ustájení, které umožňují lepší péči o zvířata.

Výroba jatečného skotu se v prvním pololetí propadla mírně. Na jatkách skončilo 8283 kusů, což odpovídá hmotnosti 4606 tun, proti loňsku o 81 tun méně. Průměrná jateční váha skotu se pohybuje okolo 615 tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down