Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. Řekla to dnes mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Vodohospodáři už před dvěma týdny vyzvali radnice a kraje, aby zvážily vydání zákazu čerpání vody z řek pro uživatele, který za odběr vody z toků neplatí, tedy hlavně zahrádkáře.
"Úřady již naše vyjádření dostaly, o jejich rozhodnutích nejsme informováni. Situace je ale vážná," uvedla mluvčí.
Podle neoficiálních zdrojů již byl takový zákaz vydán na několika místech Zlínského kraje, kde je podle vodohospodářů situace nejvážnější.
Vodohospodáři poukazují na to, že množství vody, které odeberou zahrádkáři, se sice může na první pohled zdát malé, ale v celkovém souhrnu jde o velké množství, které v době extrémních veder v korytech řek chybí.
Například voda v říčce Veličce ve Strážnici u Hodonína je na pouhém dvouprocentním běžném srpnovém stavu. Stav vody v řece Rokytná v Moravském Krumlově na Znojemsku je na osmi procentech, Dyje v Podhradí na Znojemsku má 14 procent a Jihlava v Ivančicích na Brněnsku 23 procent běžného stavu.
Hladina jde prudce dolů i v nádržích. Ve Vranovské u Znojma klesá rychlostí devíti centimetrů za den, v nádrži Vír na Vysočině ubude denně sedm a v přehradě Mostiště u Přerova pět centimetrů vody.*