Pokroky v genetice během staletí

Pokrok v genetice, šlechtitelství a plemenářství v průběhu staletí s důrazem na české země představuje hlavní výstava letošní sezony v Národním zemědělském muzeu (NZM), která připomíná 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela, který je považován za zakladatele nauky o dědičnosti, s názvem Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství. Novinářům to řekla autorka výstavy Lucie Kubásková a generální ředitel muzea Zdeněk Novák. Výstava byla slavnostně zahájena 221 července a potrvá do 31. prosince příštího roku.

"Málokterá z  osobností dosahuje takového věhlasu a kreditu jako je Gregor Johann Mendel a málokterá věc se propisuje do každodenního života. Díky dvousetletému výročí jeho narození si můžeme připomenout jeho život a dílo a seznámit s tím širokou veřejnost," řekl ři slavnostním zahájení výstavy ministr zemědělství Zdeněk Nekula s tím, že Mendel svým dílem předběhl dobu. Ministr kultury Martin Baxa poznamenal, že célem této akce je představit Mendela, jako osobnost výrazně překračující hranice českých zemí. Podle Baxy problém českého národa je, že jsme velmi kritičtí sami k sobě  a málo chválíme  své osobnosti. Poznamenal, že větší povědomí o Mendelovy je za hranicemi naší republiky. Kubásková uvedla, že výstava je koncipována tak, aby zasadila Mendelovo dílo a odkaz do širší souvislosti a představila historii od doby, kdy začala domestikace prvních živočichů až po genové inženýrství. Chceme představit šlechtitelství a plemenářství během od nestarších dob do současnosti, chceme ukázat různé aspekty s důrazem na české země, jak k tomu přispěly. „Chceme ukázat, jaké byly nejvýznamnější objevy, čím české země světovému pokroku přispěly,“ konstatovala. Výstava chce rovněž prezentovat zajímavosti z historie i současnosti zemědělského šlechtění. „Nejmodernější techniky šlechtění, hraničící se science fiction, přesto pouze kopírují to, co dělá sama příroda. Ale vědomě a především daleko rychleji. Výstava představí fascinující objevy, ale i význam vědeckého základu, který jim dal právě  G. J. Mendel,“ sdělil Novák. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down