08.09.2008 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokuta pro ministerstvo

Ministerstvo zemědělství dostalo pokutu 50 tisíc korun za tři roky staré chybně zadané zakázky na analýzu skladování intervenčních zásob obilovin v sousedních zemích. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj ministerstvo rozdělilo analýzu na dvě části, a vyhnulo se tak vypisování výběrového řízení. V roce 2005 si totiž nechalo od agentury Deloitte zpracovat porovnání systémů skladování intervenčních zásob obilovin v Polsku, Maďarsku, Německu a Rakousku. Zaplatilo za to přes čtyři miliony korun.

Analýzu rozdělilo do dvou smluv po dvou státech. Důvodem bylo podle agentury porovnat zvlášť země, které se staly členy EU ve stejné době jako ČR, tedy Polsko a Maďarsko, a staré členské státy. Pokud by podle ÚOHS zadalo jedinou zakázku, mohlo dostat v tendru i další nabídky a ve výsledku mohlo ušetřit. Tiskový mluvčí MZe Petr Vorlíček uvedl, že skladování potravin nakoupených intervenčním nákupem bylo limitováno podmínkami stanovenými v nařízení Evropské komise. „MZe na základě zkušeností z rekordní sklizně obilovin v roce 2004, kdy český trh obtížně řešil využití nadbytečných dvou milionů tun obilovin a velmi vysoké produkce obilovin v následujícím roce 2005, přistoupilo k realizaci projektu výstavby skladových kapacit pro skladování obilovin nakoupených prostřednictvím intervenčních nákupů,“ sdělil. Podle mluvčího MZe předkládalo materiál ve zkráceném meziresortním připomínkovém řízení. Blížily se žně a ve velice krátké době bylo nutné vypracovat nezávislou studii výstavby projektu. Zadavatel přitom mohl z důvodu časové tísně zadat vypracování studií ve zjednodušeném zadávacím řízení. Skutečnost, že MZe přímo zadalo vypracování dokumentů bez provedení průzkumu ceny na trhu souvisí podle Vorlíčka přímo s lidským faktorem, který byl odborem auditu a supervize vyhodnocen jako rizikový v oblasti veřejných zakázek. K zamezení zadávání veřejných zakázek bez výběrového řízení, připravil odbor auditu a supervize nápravné opatření ve formě závazné informace adresované všem úsekům ministerstva. Přijaté opatření, opakovaná školení interních auditorů a kontrolorů ministerstva i resortních organizací zaměřené na veřejné zakázky, začlenění této oblasti do protikorupčních opatření, považoval ÚOHS za dostatečné, dodal mluvčí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down