Pokutu pekařů musí lépe zdůvodnit

Antimonopolní úřad se bude znovu zabývat pokutou 52,8 milionu korun za kartel tří pekárenských firem. Krajský soud v Brně stejně jako předtím Nejvyšší správní soud potvrdil existenci kartelu. Pokutu ale musí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže lépe odůvodnit. Vyplývá to z rozsudku krajského soudu vyvěšeného na interenttových stránkách tohoto úřadu. Případ se datuje k roku 2003, kartel uzavřely společnosti Delta pekárny, Odkolek a Penam.

Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o existenci nedovolené dohody potvrdil již začátkem letošního roku Nejvyšší správní soud. Krajský soud nyní jeho závěry zopakoval. Zrušil ale část výroku ÚOHS ohledně pokuty. Soud ve svém rozsudku, že soud shledal nezákonnost rozhodnutí v dílčí otázce stanovení rozhodného období pro výpočet pokuty. Podle soudu ÚOHS vztahoval výpočet pokuty, který se odvíjí od hospodářských výsledků firem chybně především k roku 2002. Naposledy ale o případu rozhodoval v roce 2009 a měl tedy přihlédnout k výsledkům firem za rok 2008.
Podle ÚOHS se Delta pekárny, Odkolek a Penam nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva u svých odběratelů. Poté rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků svým odběratelům.
Krajský soud v Brně při projednávání případu v roce 2010 uvedl, že žádný z dodavatelů pečiva ani při řízení před ÚOHS, ani před soudem nenabídl žádný jasný srozumitelný argument, proč tito tři dodavatelé pečiva zahájili úkony směřující ke zdražování právě přesně 26. září 2003 dopisy, které měly totožnou formulaci a byly uplatňovány stejně razantně v průběhu celého podzimu roku 2003. S těmito závěry souhlasí i Nejvyšší správní soud.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *