09.02.2009 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokuty pro kartel pekáren potvrzeny

Antimonopolní úřad opětovně rozhodl o uložení pokuty 52,8 milionu korun za kartel pekárenských firem Delta pekárny, Penam a Odkolek. Původní rozhodnutí úřadu ze srpna 2006 zrušil Krajský soud v Brně a Nejvyšší správní soud. Uvedl to předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina.

Pekárenské firmy nevyloučily další odvolání k soudu. "Společnost United Bakeries jako nástupnická organizace firem Delta Pekárny a Odkolek i nadále trvá na stanovisku, že v případě zdražení pečiva v listopadu 2003 nedošlo k narušení pravidel hospodářské soutěže, což potvrdily i rozsudky Krajského soudu v Brně a Nejvyššího správního soudu," sdělil mluvčí United Bakeries Jaroslav Pomp. Stejné stanovisko zaujímá také ředitel Penamu Jaroslav Kurčík. Oba ale odmítli předjímat konečné rozhodnutí firem, to padne až po důkladné analýze rozhodnutí úřadu.
V nejnovějším rozhodnutí ÚOHS na základě rozsudků obou soudů upravil popis zakázaného jednání soutěžitelů, když upřesnil, které jednání pekárenských společností považuje za nezákonné. Pekárenské společnosti se podle Antimonopolního úřadu nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva u svých odběratelů. Poté rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků svým odběratelům.
"Sladěný postup umožnil uvedeným soutěžitelům dosáhnout lepší vyjednávací pozice vůči odběratelům, než kdyby každý z nich postupoval na trhu zcela samostatně. Bez uvedeného protisoutěžního jednání by nemuselo dojít ke zvýšení cen pekárenských výrobků v tak krátkém časovém období, a to plošně u všech obchodních řetězců. Uvedeným jednáním nebylo shledáno samotné zdražení pečiva, ale společný postup pekárenských společností vůči odběratelům při zvýšení cen," řekl Pecina.
Delta pekárny mají podle rozhodnutí ÚOHS zaplatit 24,8 milionu Kč, Odkolek 14,8 milionu Kč a Penam 13,2 milionu Kč. Všem společnostem rovněž úřad podobné jednání do budoucnosti zakázal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down